Menu

Arkeolojik kazılar ile son iki yılda keşfedilenler


yeni arkeolojik keşifler

Dünyamızda yapılan arkeolojik kazılar ile bulunanlar her zaman heyecan vericidir. Tarihsel keşifler, geçmişin bir resmini ve bilimsel bilgileri bize sunuyor.

Son iki yıldır, dünyada yapılan kazılar ile ortaya çıkan bilgileri sizinle paylaşalım istedik.

İşte, yeni keşfedilenler ;

wari


Wari Soylu Kadınlarının Mezarı ;

Kuzey Peru, Castillo de Huarmey mezar kompleksinin kalbinde arkeologlar, 40 oturan soylu kadın eşliğinde Wari İmparatorluğunun üç kraliyet kadının mezarını buldular. Mezarda 7 kişi kurban edilmiş, süsü eşyaları dahil olmak üzere 1.300’den fazla altın ve gümüş bulundu. Bu büyük keşif ile, Wari kadınlarının hiyerarşi içinde ki önemi ve yaşantıları ortaya çıkarılmaya başlandı.

en eski papirüs


Dünyanın En Eski Limanı ve Eski Papirüs ;

Kızıldeniz, Mısır kıyılarında bir kazı esnasında arkeologlar tekne, halat ve çömlek parçaları buldu. Bu eserlerin Kral Kufu ve Keops yani MÖ. 2528 ila MÖ. 2551 yılları arasında kullanıldığı ortaya çıktı. Kireçtaşı çapalar Wadi-el-Jarf Nil vadisine Sina yarımadasından bakır ve taş ihracı için bir liman iddiasını doğrulayan çok sayıda gemiler ortaya yavaş yavaş çıkmaya başladı. Bu arada ortaya iyi korunmuş bir papirüs da çıkarıldı. Bu kağıtta, eski krallık yetkilisi tarafından çalışmaların hesapları kaydedilmişti.

vücut


Cashel Man Cesedi ;

İrlanda cashel Bog ortasında bir köylü tarafından bulunan ceset, Cashel Man olarak biliniyor. Cashel Man, MÖ. 2000 yılı civarında Erken Tunç çağında yaşamış ve nedeni bilinmeyen şekilde balta yaraları ile öldürülmüştür. Arkeolog Eamonn Kelly, bunun bir vahşi insan kurban etme töreni olduğunu söylüyor.

gabi


Gabii, Büyük Roma Yapısı ;

Gabi antik kenti, Roma’nın 11 kilometre doğusundadır. 2013 yılı sonlarında burada büyük bir anıtsal yapı ortaya çıkarıldı. Bu yapı, 22 bin metrekarelik bir alanı kapsayan ve Roma’nın en büyük yapıları arasındadır. Desenli zemin, duvar resimleri ve geniş merdivenlerden oluşmaktadır. Karmaşık bir yapı olan anıtın ne için yapıldığı henüz çözümlenememiştir. Kazılar halen sürmektedir.

homo erectus


1.8 Milyon Yıllık Kafatası ;

Gürcistan’da Dmanisi’de bulunan kafatası 1.8 milyon yaşında olduğundan çok önemlidir. Afrika’dan insanların göçü ilk insan türünde ortaya çıkmıştır. Bu bölgede bulunan 5 kafatası birbirinden farklı özellikler taşımaktadır. Homo Erectus isimli bu insanların birbirinden kalıtsal olarak da farklılıklar taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, dünya tarihinin bilgileri yeniden gözden geçecektir.

yahudi


Yahudi Mansion ;

Kudüs’te 2013 yılında ki kazılarda Erken roma dönemi bir konak bulunmuştur. Bu konağın erken dönem Yahudi bir hahama ait olabileceği düşünülmektedir. Bozulmamış ve iyi korunmuş konağın, Hz. İsa ve Kudüs Hükümdarları hakkında önemli veriler vereceğine inanılıyor. Arkeolog James Tabor, kazının devam ettiğini ve Kudüs hakkında pek çok bilginin yakında ortaya çıkacağını söylüyor.

kral richard iskeleti


Kral Richard’ın İskeleti ;

2 yıl kadar önce bir otoparkın altında keşfedilen Kral Richard 3’ün kemikleri İngilizleri heyecanlandırmıştır. Yapılan karbon testleri, İzotop analizi ve incelemelerden sonra tarihsel hesaplar, genetik karşılaştırmalar ile bu iskeletin Richard ile uyumlu olduğu kanısına varılmıştır.
One Response
  1. fadile

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.