Menu

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir ?


ari-sokmasina-ne-iyi-gelir

Arı sokması nedir?

Özellikle yaz aylarında, bireylerin daha çok ormanlık ve doğal alanlara gitmesiyle daha sık karşılaşılan arı sokması, arıların kendilerinde içgüdüsel olarak hissettikleri bir tehlikeye karşı kendilerini koruma ihtiyacıyla verdikleri tepkilerdir. Soktukları bölgede kendi vücutlarının en alt kısmında bulunan iğnelerini zehri saldıktan sonra bırakırlar ve her arı bir insanı ya da başka bir canlıyı soktuktan kısa bir süre sonra ölür. Isırılan bölgedeki yanma, acı hissi arının vücudumuza saldığı kendi zehrinden kaynaklanmaktadır. Acı ve yanma hissinin dışında kızarıklık, zaman geçtikçe şiddetlenen ağrılar, arının soktuğu bölgenin gittikçe normal bir kabartının dışında şişmeye benzer semptomlar göstermesi ve şiddetlenen kaşıntılar daha ağır görülen semptomlardır ve bu tip sıkıntılar yaşayan kişilerin mutlaka bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Çünkü bazı insanların bu tip arı sokmaları ya da böcek ısırmaları vakalarına vücutları alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Hatta daha ileri boyutlarda dilde şişme, nefes darlığı, karın ağrısı gibi belirtiler de görülüyorsa hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

Arı sokmasına ne iyi gelir?

Arı sokması vakalarında, bölgeye herhangi bir tedavi uygulaması yapılmadan ilk önce bol sabunlu şekilde bol suyla temizlemek gereklidir. Daha sonraki müdahaleler için bölgedeki enfeksiyon yaratıcı bakteriler bu şekilde temizlenebilmektedir. İlk olarak bu önlemi aldıktan sonra uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri ise şu şekilde olabilmektedir;

Arının soktuğu yerde kalan iğneyi mutlaka uzun tırnaklara sahip bir kişinin yardımıyla ya da bir kredi kartı gibi benzer özellikler taşıyan bir eşyayla çıkarmanız gerekmektedir. Eğer ki arı sokmasını yaşayan kişi küçük bir çocuksa, bu işlemin gerçekleştirildiği esnada korkudan ve hissettiği acıdan dolayı kıpırdayarak iğrenin deri altında kırılmasına sebep olabileceğinden mutlaka öncelikle çocuğu sakinleştirip sonrasında acele etmeden bu işlemi gerçekleştirmek gereklidir.

Arıların soktuğu bölgede eğer ki herhangi bir iğne ucu göremiyorsanız bu bölgeyi sıkarak ya da kanırtarak zorlamayın. Çünkü normal bal arılarının aksine eşek arıları soktukları bölgeden iğnelerini bırakıp ayrılmazlar. Ancak bazı durumlarda bir şekilde iğneleri kalabiliyor olduğundan dikkatli kontrol edilmesi gerekmektedir.

Arıların soktuğu bölgede bıraktıkları iğne, kendi içerisinde arı zehri taşıyan kesecikler barındırmaktadır. Eğer ki sokmadan sonra iğnenin kaldığı bölgeden iğne o bölge sıkılarak ya da sıkıştırılarak çıkartılmaya çalışıyorsa bu iğnedeki bu zehir haznecikleri patlar ve zehir deri altında daha da çok yayılır. Bu yüzden iğneyi çıkarma sürecinde asla bölgeye sıkıştırma yöntemi uygulanmamalıdır.

İğneyi çıkardığınızdan kesin olarak emin olduktan sonra bölgeye hemen soğuk bir kompres uygulayın. Bu işlem bölgenin çok hafif uyuşmasını sağlayabilmektedir.

Eğer şişlik gibi bir durum varsa, en yakın eczaneden bir şişlik indirici krem olarak şişmeye başlayan bölgeye uygulayın. Bu kremlerin içerikleri aynı zamanda arı sokmalarının sonrasında meydana gelen kaşıntıları da hafifletebilmektedir.

Kremi sürdükten sonra şişlik devam ediyorsa, arının soktuğu ve şişen yeri vücudun bir bölgesi olarak yukarda tutun. Yani arı topuğunuzdan soktuysa ayağınızı yukarıya doğru dikerek kan dolaşımı dolayısıyla şişliğin inmesini sağlamanız mümkündür.

Tüm bu süreçler yaşanırken eğer evdeyseniz ya da ilaçları hemen temin edemeyeceğiniz bir bölgedeyseniz, ilaç yerine daha doğal ürünler kullanabilmeniz mümkündür. Örneğin; arının soktuğu bölgeye bir diş sarımsağı ezerek sürme, eğer evde varsa aktardan aldığınız doğal lavanta yağını bölgeye hafifçe uygulama, evdeki karbonatla bir miktar suyu karıştırıp bu karışımı arının soktuğu bölgeye sürme, bir adet soğanı ortadan bölüp arının soktuğu alana soğanın sulu kısmını iyice yedirme, evinizde varsa bir miktar balı sokulan bölgeye uygulama ya da evinizdeki maydanozdan bir tutam alıp mikserde iyice ezdirerek çıkan suyu arının soktuğu bölgeye sürebilmeniz mümkündür.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.