Menu

Antonio Vivaldi’nin Hayatı ve Eserleri


vivaldi-kimdir

Vivaldi kimdir?

Dünya sanat tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan, profesyonel bir müzisyen olarak nitelendirilebilen Antonio Vivaldi 1678 tarihinde İtalya, Venedik’te doğmuştur. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarından itibaren başlayan Vivaldi’nin müzikle olan bu ilgi ve alakası babasının sayesinde gerçekleşmiştir. Babasının mesleği profesyonel şekilde kemancılık yapmak olduğundan, Vivaldi çocukluğundan beri keman çalmaya başlayarak büyümüştür. Yetiştiği dönemlerde bir yandan da pek çok müzik kuramını araştırarak öğrenen, bir yandan da org dersleri alan Vivaldi yetişkin bir birey olmaya başladığı dönemlerde müziğin yanında bir de dini duygularını baskın yaşamaya başlamış ve 1693 yılındayken dini bir tarikata girmiştir.

Bu tarikatta pek çok dini eğitimin içerisinde bulunan Vivaldi, kurum içerisinde altı ay geçirdikten sonra tayini çıkmış ve dönemin “Pieta Hastanesi Müzik Okulu”na atanmıştır. Hastanenin vizyonu her ne kadar hastaların sağlığıyla ilgilenmek olsa da öte yandan hastanede bakımı sürdürülen, annesiz ve babasız çocuklarla da özel olarak ilgilenilen bir süreç geçirilmiştir. Bu tip hayırlı işler için öncü isim olan Vivaldi, hastanede hem koro şefliği, hem keman hocalığı hem de orkestra şefliği görevlerinde kendi isteğiyle bulunmuştur.

Çocuklarla ilgilendiği ve manevi olarak doyurulduğu bu süreçte, kendi bestelerini de besteleyen Vivaldi; biraz kendiyle baş başa kalıp bu bestelerin üzerine yoğunlaşmak istediği zamanlarda kurumdan izin alıp bir süre “kafa tatili”ne çıkmıştır. Örnek verilecek olursa; 3 yıl Mantova prensiyle birlikte kalmış, devam eden yıllar içerisinde belirli süreçlerde Amsterdam, Roma gibi bölgelere kendince ziyaretler düzenlemiştir. Ancak bir süre sonra bu müzisyenlik etkinliklerinin rahiplik yapmasına engel olduğu düşünülmüş ve 1740 yılında kilise yönetimince Vivaldi’nin kilisedeki görevine son verilmiştir. İşten çıkartılması durumu Vivaldi’yi derinden sarsmış ve direkt olarak Viyana’ya dönmüş, 1 yıl içerisinde de hayatını kaybetmiştir.

Onun vefatı, müzik dünyasında çok büyük bir kayıp verilmesine neden olmuştur. Çünkü Antonio Vivaldi’den “solocu konçertoları ortaya çıkartan birey” olarak bahsedilmekte; kendisinden sonra devam eden yüzyıllarda ortaya çıkan hemen hemen bütün bu alanda çalışan müzisyenlerin kendisinden etkilendiği bilinmektedir. Hatta ve hatta çok ünlü bir diğer müzisyen olan Bach, Vivaldi’nin yazdığı konçertolardan 10 tanesini kendince uyarlayıp yemiden can bulmasını sağlamıştır.

Vivaldi’nin eserleri nelerdir?

Vivaldi’nin mevcut bulunan 500’ü aşkın konçertosu vardır. Müzik dünyasında bugüne kadar en çok viyolonseli solo bir enstrüman olarak Vivaldi’nin kullandığı söylenmektedir. Yaylı çalgılara ayrı bir önem ve değer veren usta sanatçının hem flüt konçertoları, hem keman konçertoları, hem obua konçertoları, hem mandolin konçertoları hem de viyola konçertoları bulunmaktadır.

Günümüze ulaşmış olan toplam 50 tane operası olmasına rağmen kendisinin zamanında söylediği bir söze göre 94 adet operası bulunmaktadır. Bunun yanında da yetmiş sayısından fazla sonatı, yüze yakın aryası, üç ayrı oratoryosu, 21 adet senfonisi ve 59 adet serenatı bulunmaktadır.

 
Son 50 Yorum
  1. Umutcan Aktaş
  2. Ege Yeşilorman
  3. ece
  4. vahap kahraman
  5. zeliha

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.