Menu

Antikor nedir


Vücudun hastalıklara karşı savunma gücü olan moleküler yapılara antikor denilir. Antikorlar, antijen uyarıları ile oluşurlar.Bağışıklık sistemimiz dışarıdan gelen tehtitlere karşı antikorlar ile güçlenir ve savaşa hazır hale gelirler.

Bağışıklık sistemimiz dışarıdan vücuda giren tüm mikrop, bakteri ve virüsleri incelemeye alır. Bağışıklık sisteminde ki, koruyucu moleküllere antikor, moleküllerin üretilmesine neden olan hastalıklı mikrop moleküllerine ise antijen denir. Antijen olmadan antikor üretilemez. Yağlı, nükleik ve protein esaslı olan yabancı moleküller vücut için bir tehtit olarak adlandırılırsa antikor üretimi yapılmaya başlanır.

antikor2

Bağışıklık sisteminin uyarı sinyali olan antikorlar metabolizma çok hasar görmeden uyarır ve önlem aldırır. İnsan vücudunun bir hastalığa karşı göstereceği direnç ne kadar antikor ürettiği ile alakalıdır. Hastalığın engellenmesi, vücutta yaratacağı etki ve ne kadar sürede atlatılacağı antikorlara bağlıdır.

Vücuda giren her antijeni ürettiği antikor ile yok edebilen bağışıklık sistemi hastalıklara yakalanmadan bir ömür geçirmemizi de sağlayacaktır. Bağışıklık sisteminin emri üzerine üretilen antikorlar, sağlıklı bir bağışıklık sistemi varsa üretimi zor olabilir. Bu nedenle hastalıklar ile savaşmak zorlaşabilir. Organizmaya ait moleküllerle yabancı antijenleri birbirinden ayırma özelliği olan antikorlar yaşam için çok önemlidirler.

Antikor üretemeyen bağışıklık sistemi kanser gibi önemli rahatsızlıklara tamamen hedef olmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gereklidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.