Menu

Antalya’da gezilecek yerler


İşte Antalya’da gezilmesi ve görülmesi gereken Antalya’nın en güzel yerleri:

1. Antalya Beach Park

Konyaaltı sahilinde Antalya Belediyesi tarafından yapılan alanda, beach kulüpler, çocuk oyun alanları, restoranlar ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Her şeyi ile beş yıldızlı otel konsepti olan alanda aynı zamanda konser alanları da vardır.

Adres: Meltem Mahallesi, Muratpaşa/Antalya

2. Olimpos, Çıralı Köyü

Olimpos ve Çıralı Köyü sahil kenarında, antik Likya kenti Olympos’un kalıntılarının yakınlarında bulunmaktadır. Olimpos genellikle sakin, huzurlu bir tatil yeridir ve sırt çantasını alıp gelen gençler için ideal bir tatil ortamı sunmaktadır. Çıralı bölgesinde plaj bulunmaktadır. Bu bölge Antalya’nın 85 kilometre güneybatısında bulunur ve ayrıca Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanıdır.

Cirali-olympos-theme-photo

3. Kalkan

Kalkan, Antalya’nın Patara ve Kaputaş plajı gibi belki de en güzel plajlarına ev sahipliği yapar. Yüksek kayalıklar arasındaki denizin muhteşem turkuaz görüntüsü sizi sizden alır ve bambaşka bir yere götürür. Dinlenmek, eğlenmek ve bu doğal güzellikleri yaşamak Kalkan’da mümkündür. Kaş’a bağlıdır.

antalya-2708345_960_720

4. Kaş

Kaş, her şeyi ile bir tabiat harikasıdır. Plajları, denizi ve muhteşem doğası ile Antalya’nın en şirin ilçelerinden biri olan Kaş ayrıca scuba diving sporunun merkezlerinden biridir. Kaş’ta 15’ten fazla dalış merkezi bulunmaktadır.

kaputas-2742215_960_720

5. Köprülü Kanyon

Rafting meraklıları için ideal bir yer olan ve doğal yapısı ile her zaman dikkatleri üstüne çeken Köprülü Kanyon Manavgat bölgesinde yer almaktadır. Köprüçay Irmağı buradan geçer ve rafting için mükemmel bir alan yaratır. Yaz aylarında Antalya’da 40 derece sıcaklıklar varken, Kanyonda sıcaklık düşüktür. Bu doğa harikası alanı mutlaka gezmek için vakit ayırın.

Adres: Bozyaka Mahallesi, Manavgat/Antalya

Köprülü_Kanyon

6. Kaleiçi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alan labirent-vari bir yapısı olan Kaleiçi bölgesi mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Son derece iyi bakılmış, restore edilmiş, beyaz duvarlı ve kırmızı çatılı Osmanlı evleri sokakların her yanını kaplar. Bu bölgede birçok butik otel, alışveriş mağazası, sanat galerisi ve restoran bulunmaktadır. Eski zamanların tarihini hala yaşatan Kaleiçi bölgesinde turistler için küçük turlar da düzenlenmektedir.

Kale-Castle-Kaleici-Historic-Structures-Antalya-2708329

7. Antalya Müzesi

Eğer Türk tarihine ilgi duyuyorsanız bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bronz Çağı’ndan Bizans Dönemi’ne kadar uzanan arkeolojik kalıntılar ve yakınlardaki bölgelerde bulunan kalıntılar bu müzede sergilenmektedir. Antalya Müzesi’nde Seleukeia mozaikleri, Aspendos gümüşleri ve Perge ilahi heykelleri bulunuyor. Bu müzede Antalya’da bulunan üç antik kültür bölgesi olan Likya, Pamphylia ve Pisidia’ya ait eserleri görebilirsiniz.

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Konyaaltı Cad. No:88, Konyaaltı/Antalya

antalya müzesi

8. Yivli Minare

Antalya’nın önemli eserlerinden biri de Yivli Minare’dir. Yivli Minare Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu mimarisinin tipik bir örneği olan minarenin tarihi 14. yüzyıla dayanıyor. Yivli Minare Kale bölgesinde bulunuyor ve yakınlarında Osmanlı döneminden kalma Saat Kulesi bulunuyor.

Adres: Selçuk Mah. Muratpaşa/Antalya

yivli minare

9. Hadrian Kapısı

Kaleiçi bölgesinin ana giriş kapılarından biri ve en gösterişlisi olan Hadrian Kapısı Helenistik ve Roma şehir duvarlarından izler barındırır, bu duvarlar eski şehir bölgesinin doğu tarafında bulunur. M.S. 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya ziyaretinden sonra imparatorun onuruna dikilmiştir ve tamamen mermerden yapılmış üç kapıdan oluşur. Üzerinde oyma dekorasyonları vardır. Üst kısımlarında kubbe şeklinde üç açıklık vardır. Hadrian Kapısı’na Üç Kapılar da denmektedir.

Adres: Barbaros Mahallesi, Muratpaşa/Antalya

hadrian kapısı

10. Hıdırlık Kalesi

M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiş silindir şeklindeki bu kale 14 metre yüksekliğindedir ve Karaalioğlu Parkı’nın yakınlarında eski liman bölgesine karşı konumlanmıştır. Hangi tarihte ve kim tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Kaleiçi bölgesinde bulunan Hıdırlık Kalesi gün batımını izlemek ya da eski liman bölgesinin panoramik manzarasına şahitlik etmek için mükemmel bir yerdir. Hıdırlık Kalesi’nin içinde bulunduğu parkta piknik bölgeleri bulunmaktadır ve çok sakin, huzurlu, çiçeklerle dolu bir bölgedir. Yakınlarında harika kafeler bulunur.

Adres: Kılınçarslan Mahallesi, Hıdırlık Sk. No:50, Muratpaşa/Antalya

Turkey_Antalya_-_Hıdırlık_Tower_01

11. Aspendos

Turistlerin Antalya’yı ziyaret etme nedenlerinin başında Aspendos’u görmek gelir. Arkeolojik bir sit alanı olan Aspendos’da çok meşhur olan eski Roma tiyatrosu bulunur. M.S 2. ve 3. yüzyıllardan kalma bu yıkıntılar insanların ilgisini çekmektedir. Aspendos tiyatrosu restore edilmiştir ve 15 bin kişiye ev sahipliği yapacak haldedir.

Adres: Sarıabalı Mahallesi, Aspendos Yolu, Serik/Antalya

aspendos

12. Termessos Antik Kenti

Antalya’nın Korkuteli bölgesinde bulunan bu antik kent ülkemizin en iyi korunmuş tarihi bölgelerindendir. Termessos aynı zamanda doğayla iç içedir ve milli park kapsamına alınmıştır. Termessos antik kenti, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender’in burayı istila etmeye çalışmasıyla ünlüdür.

Termessos’ta ayrıca antik bir Helenistik tiyatro da bulunmaktadır. 4-5 bin seyirci kapasitesi olan bu tiyatro Pamphylia Ovasının üzerindedir ve manzaraya hakimdir. Termessos’ta sıra sütunlu sokaklar ve bir agora bulunmaktadır.

Adres: Bayatbademleri Mahallesi, Korkuteli/Antalya

termessos

13. Perge Antik Kenti

Perge kenti geniş bir arazi üzerindedir ve bu antik kentte stadyum yıkıntıları, yarısı hala ayakta olan tapınak ve sıra sütunlu bir agora bulunmaktadır. Şehrin Tunç Çağı’nda kurulduğu düşünülmektedir. Perge eskiden antik Pamphylia’nın başkentiydi. Pamphylia önce Yunanlara aitken, ardından Romalıların eline geçmiştir.

Perge kalıntıları diğer antik şehirler kadar iyi korunamamıştır. Ancak Perge’de bulunan Roma hamamları, Helenistik Kapı, Agora, Sütunlu Cadde, Tiyatro, Stadyum ve Akropolis görülmeye değer yerlerdir.

Adres: Barbaros Mahallesi, Perge Yolu, Aksu/Antalya

perge

14. Karain Mağarası

Karain Mağarası prehistorik dönemde yaşayan insanlar tarafından barınak olarak kullanılmıştır ve mağarada Alt Paleolitik dönemden geç Roma dönemine kadar arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Karain Mağarası Anadolu’da bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bölgede bulunan müzede bu kalıntıların bir kısmı sergilenmektedir.

Adres: Yağca Mahallesi, Antalya Merkez/Antalya

karain

15. Faselis Antik Kenti

Faselis antik kenti Kemer’in yakınlarında, Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunur. Faselis M.Ö. 7. Yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuş ve uzun bir süre Likya liman bölgesi olarak kalmıştır. Faselis’te sıra sütunlu bir cadde, bir tiyatro, bir agora, hamamlar, tapınaklar ve Hadrian Su Yolu Kapısı bulunmaktadır ve bu yapılar M.Ö. 1. yüzyıl civarından kalmadır. Bölgede bulunan kalıntılar müzede sergilenmektedir. Ayrıca Faselis’te bölgenin en güzel plajlarından biri bulunmaktadır.

Adres: Çamyuva Mahallesi, Kemer/Antalya

faselis

16. Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Antalya’nın güneydoğu sahilinden 10 kilometre uzaktadır ve toplu taşıma ile rahatlıkla ziyaret edilebilmektedir. Kaynağı Kepez Hidroelektrik Santrali’nden gelir ve Düdenbaşı denen noktadan yer yüzüne çıkmaktadır, Düden Çayı boyunca da iki kola ayrılır. Her iki kol da Akdeniz’e dökülür. Kollardan biri Lara bölgesindeki falezlerden denize dökülür ve Aşağı Düden ya da Karpuzkaldıran Şelalesi olarak adlandırılır. Diğer kol ise Yukarı Düden Şelalesi’dir.

Aşağı Düden Şelalesi yakınlarında park ve piknik alanı bulunmaktadır.

Yukarı Düden Şelalesine ise giriş ücretlidir (3 TL civarı), içeride yeşil bir park ve botanik bahçe, piknik alanları vs. bulunmaktadır. Vadi boyunca çeşitli merdivenler bulunmaktadır, böylece ziyaretçiler ırmak boyunca yürüyebilirler.

Aşağı Düden Şelalesi adres: Çağlayan Mahallesi, Lara Cd. No:457, Muratpaşa/Antalya

Yukarı Düden Şelalesi adres: Düdenbaşı mah., 21 Cad., Düden/Kepez/Antalya

düden

17. Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi Antalya’nın 40 km kadar kuzeydoğusunda, Perge antik kentinin kuzeyinde bulunmaktadır ve bu şelaleye ulaşım oldukça kolaydır. Şelale 2 kilometre uzunluğundaki bir kanyonun içinde yer alır ve 1986 yılında park haline getirilmiştir. Ziyaretçiler için yürüyüş ve piknik alanları ile manzara izlemek için teraslar, restoranlar vb. bulunmaktadır. Kurşunlu Şelalesi doğal güzellikler bakımından görülmeye değer bir turistik noktadır.

Şelale 18 metre yüksekten dökülür ve 7 küçük gölet halinde birbirine bağlanır. Parkta çam ağaçları bolca bulunmaktadır. Düden Şelalesine göre daha küçük bir şelale olsa da doğal güzellik açısından hiçbir eksiği bulunmamaktadır. Ayrıca parkta yaban domuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan, üveyik, sazan, su kaplumbağası, köpek, yılan ve kertenkele gibi hayvanlara rastlamak da mümkündür.

Adres: Kursunlu Şelalesi, Fettahlı /Aksu/Aksu/Antalya

kurşunlu
Son 50 Yorum
  1. Ümraniye Rent A Car
  2. Yüce Rent A Car
  3. Yüce Rent A Car
  4. Anonim
  5. Emre Kışla
  6. DİLARANURTOKMAK@GMAİL.COM

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.