Menu

Anksiyete bozukluğu ve tedavisi


anksiyete baş

Anksiyete bozukluğu ve tedavisi

Yaklaşık olarak her 100 kişiden 30’unda anksiyete bozukluğu vardır. Kadınlarda erkeklerden çok daha fazla görülmektedir.

Genel olarak psikolojide, nedensiz tedirginlik ve korku hali olarak tanımlanmaktadır.

Çağın hastalığı kabul edilen anksiyete bozukluğu tedavi edilmezse çok ciddi şekilde hayatın dengesini bozar.

anksiyete1


Anksiyete nedir?

Anksiyete, normal dışı oluşan tedirgin olma ve aşırı korku halidir. Genelde hepimiz tarafından hissedilen bu duygular, sürekli olarak devam ederse anksiyete bozukluğu teşhisi konulur. Normal hayatta hepimizin yaşadığı anksiyete aslında çok da gereklidir. Bu sayede, uyarı alırız, motive oluruz. Anksiyete hepimizde oluşur ve zamanla kaybolur. Yeni işe başlama günü, ilk buluşma veya kaza anlarında hissedilen bu durum, uyaran ortadan kalkınca yavaşlar ve kaybolur. Fakat, anksiyete hastalarında ortaya çıkan endişe ve korku sürekli olarak artar hatta şiddetlenir. Böylece hayat zorlaşır.

anksiyete2


Anksiyete neden olur?

Yapılan araştırmalarda, anksiyete hastalığının yoğun stres ile başladığı anlaşılmıştır. Çekingen, kırılgan, utangaç ve eleştiriye açık olmayan, duyarlı kişilerde daha kolay başlayan bir hastalıktır. Annelerin çocuk yetişme çağında ki gerilim ve kaygıları çocukta ilerleyen yaşlarda bu rahatsızlığın başlamasına neden olabilir.

anksiyete3


Anksiyete belirtileri nelerdir?

Huzursuzluk, gerginlik, tedirginlik, sıkıntı, daralma, çabuk yorulma, konsantrasyon zorlukları, irkilmeler, tetikte olma durumları başlıca belirtilerdir. Bir kriz esnasında baş ağrısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu, çarpıntı, nefes darlığı, mide ağrısı görülür.

anksiyete4


Anksiyete tedavisi nasıl yapılır?

Hastanın düşünce ve beklentilerini değiştirme, gevşeme eğitimleri, kaygıya yol açan nedenler ile yüzleşme ve ilaç tedavisi ile yapılır. Hastanın hastalığını kabul etmesi ve tedaviyi istemesi çok önemlidir. Pek çok hasta, doktora gitmek fikrinde bile anksiyete krizi geçirebilir. Genelde bu tarz hastalara kafeinden uzak durulması önerilir. Bu tarz, beyni uyaran içecek ve gıdalar anksiyeteyi tetikleyebilir.
One Response
  1. süleyman güler

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.