Menu

Ankara kedisi hakkında bilgi


ankara baş

Ankara kedisi, ırk özelliğini kaybetmemiş ve safkan bir Türk kedisidir. Diğer ismi Angora’dır.

Angora, Ankara’nın ilk isimlerindendir. Kök olarak Anadolu’da ortaya çıkan bu kedi ırkı en çok Ankara ve çevresinde bulunduğundan Ankara kedisi olarak isimlenmiştir.

ankara 1


17. yüzyılda Avrupalı denizciler tarafından Avrupa’ya götürülen bu kedi ırkı, 18. Yüzyılda ünü sayesinde saraylarda yetiştirilen özel bir ırk kabul edilmiştir. Daha sonra Amerika’ya kadar giden bu hayvan, tür özelliğini bozmadan günümüze kadar gelmiştir. Bugün Ankara kedilerinin ırk özellikleri koruma altındadır. Bu şekilde alınan önlemler bu ırkın kaybolmasına engel olacak ve uzun bir yaşamı bizimle paylaşacaklarıdır.

ankara2


Ankara kedisi uzun ve ipek kıvamında tüylere sahiptir. Genel yapısı gereği tüyler kuyruk ve gövdenin alt kısmında çok daha gösterişlidir. Ön bacaklar kısa fakat uzun bir gövdeye sahiptir. Bu ırkın en önemli özelliği beyaz olmasıdır fakat renkli olanlarda mevcuttur. Sarı, gri, siyah gibi renkler yanı sıra beyaz karışımlı renklerde olanları da vardır. Diğer belirgin özellikleri ise badem formunda göz şekilleridir. Mavi, yeşil, kehribar ve ela renkli göz renkleri de vardır. Ama klas bir Ankara kedisi beyaz ve gözleri mavi olanlardır.

ankara3


Ankara kedilerinin kulakları sivri ve uç kısımları tüylüdür. Ankara kedisi yürürken kuyruğunu gövdesi ilke aynı hizada tutar. Fakat, çoğu Ankara kedisi doğuştan sağırdır. Beyaz Ankara kedileri eğer bembeyaz ise %100 sağırdır. Beyaz renk içinde bir siyahlık veya başka bir ton olursa sağır olmazlar.

ankara4


Zeki, sosyal ve insanları seven bir yapısı vardır. Sahiplerine karşı çok bağlıdırlar. Bu nedenle ev hayatına çok iyi uyum sağlarlar.  Ankara kedisi bir diğer saf ırk olan Van kedilerine göre, daha hareketlidirler. Van kedileri, suyu seven ve ağır hareket eden kedilerken Ankara kedileri, suyu sevmez ve çok hareketlidirler.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.