Menu

Angela Merkel kimdir


angela-merkel-kimdir

Tam ismi “Angela Dorothea Merkel” olan Angela Merkel, 17 Haziran 1954 senesinde Hamburg’ta dünyaya gelmiştir. Babasının ismi Horst Kasner, annesinin ismi Herlind Kasner’dir. Annesi meslek olarak öğretmenlik yapmakta, babası Luteryen kökenli bir papazdır. Doğu Almanya’da Templin kasabasında hayatını ailesiyle sürdüren Merkel, öğrencilik yıllarında siyaset olaylarına ilgi duymaya başladığından beri ilk olarak kısaltması “FGJ” olan “Free German Youth” isimli komünist partiye katılmıştır.

Okuldaki sayısal dersleri ve dil dersleri de oldukça iyi durumda olan Merkel, bu okuldan mezun olduktan sonra Leipzig Üniversitesi Fizik Bölümü’nde eğitim almaya başlamıştır. Bu okuldan 1978 yılında mezun olan Merkel, bu süreçten sonra 1990 yılına kadar Central Institute for Physical Chemistry of the Academy of Sciences’ta öğrenimine devam etmiş ve fizik doktoru olarak mezun olmuştur. Kendisi kimya alanında çalışmayı tercih etmiştir.

Merkel, bu öğrenim süreçleri içerisinde siyasi yaşantısından da kopmamış, 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Demokratischer Aufbruch Partisi’ne girmiştir. Bir sonraki yıl Lothar De Maizier geçiş hükümetinin sözcülük yapan ismi olan Angela Merkel, aynı süreçlerde Almanya birleşmeye karar vermeden iki ay önce kısaltması “CDU” olan Hristiyan Demokrat Parti’ye girmiş ve ilk genel seçimde Federal Alman Meclisi’ne CDU partisinden giriş yapmıştır.

Devam eden süreçte üç ay içerisinde Kadın ve Gençlik Bakanı görevini alarak o dönemlerin başbakanı Helmut Kohl’ün kabilesine girme şansı yakalamıştır. Hızlı ve taktiksel düşünceleriyle kendisini çok kısa zamanda yükselten Merkel, 1991 yılından 1998 yılına gelene kadar parti başkan yardımcısı olmuş, hem kabinede 2 kez bakanlık görevine getirilmiş hem de partisinin genel sekreteri olan isim olmuştur.

10 Nisan 2000’den itibaren de Hristiyan Demokrat Birliği’nin CDU Federal Başkanlığı’nı yürüten Merkel, 22 Kasım 2005 tarihinde artık Almanya Başbakanı olarak seçilen isim olmuştur. 2002 yılından 2005 yılına kadar da CDU-CSU partilerinin parlamento parti grubunda başkanlık yapan Angela Merkel, 2005 yılından 2009 yılına kadar da yürütmek durumunda olduğu koalisyon durumunu CSU ve SPD arasında sağlamıştır.

Konunun özeti olarak, Angela Merkel için Almanya’nın kurulmuş olduğu tarihten itibaren yönetimde ismi geçmiş olan ilk kadın başkan olarak tarihe geçmiş bir kadın olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bununla birlikte 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Alman Şansölyesi almış en genç yaşlı birey olarak kabul edilmektedir.

Merkel’in özel hayatına bakıldığında ise, 1977 yılında fizik profesörü Ulrich Merkel ile evlendiği ve 1982 yılında boşandığı görülür. Boşandıktan 6 sene sonra da kimya profesörlüğü yapan Joachim Sauer’le evlenmiştir. Kendisinin hiç çocuğu olmamasına rağmen ikinci eşi olan Sauer’in iki tane oğlu bulunmaktadır ve aile olarak bir bütünlük içerisinde yaşamaktadırlar.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.