Menu

Anensefali (beynin oluşmaması)


bebeklerde beynin gelişmemesi

Anensefali, 1000 bebekte 1 tane ortaya çıkan ağır bir doğum kusurudur. Bu tip bebeklerde beyin ve kafatası kemikleri çok azdır bu nedenle bu bebekler canlı doğsalar bile yaşayamazlar.

Bazen bu bebeklerde sadece beyin sapına bile rastlanır. Gözler kurbağa gibi dışarı çıkık olduğundan halk arasında kurbağa çocuk olarak bilinirler.

anensefali nedir


 

Anensefali için uzmanlar ekonomik durumun düşük olması, folik asit eksikliği, bakır ve çinko azlığı, çevresel faktörlerin etkisi olduğunu söylerler. Bu hastalığın tanısı 3. Aydan itibaren yapılır. Gebeliğin 3. Ayı bittiğinde, alfa fetoprotein düzeyinin yüksek olması anensefali belirtisidir. Yapılan ultrasonik inceleme ile kesin tanı koyulur. Genelde bu anormalliğin yanında doğumsal kalp, akciğer, bağırsak ve böbrek hastalıklarına da rastlanır. Bu nedenle teşhis koyulduğunda gebelik sonlandırılır. Gebeliği devam eden hastalarda ise, erken doğum oluşur.

Daha sonraki doğumlarda tekrar riski olduğundan mutlaka kromozom incelemesi yapılmalıdır. Çoğunlukla genetik ile ilerleyen bir hastalıktır. Fakat, gebeliğe bağlı şeker hastalığı olan ve sara hastası olan anne adaylarında anensefali görülebilir. Hiçbir tedavisi yoktur. Sadece tekrarlaması engellenebilir. Korunmak için, gebelere günlük 400 gr. folik asit verilmeli ve 12. ve 13. Haftalardan itibaren ultrason, amniyosentez yapılmalıdır.
One Response
  1. zeynep

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.