Menu

Anasonun faydaları anason nelere iyi gelir


anason-1

Asya’da yetiştirilen ve çok uzun yüz yıllardan beri oldukça bilindik bir ürün olan anason; bitki türü olarak maydanozgiller familyasından gelmektedir. 50 santimetreye kadar uzayabilen bu bitkinin yuvarlak yaprakları ve beyaz çiçekleri bulunmaktadır. Vermiş olduğu meyveler ise küçük boyutlardadır. Toplanma süreçleri Temmuz ve Ağustos aylarına denk gelmektedir. Bu bitkinin meyvelerinden “anethol” içeriği elde edilebilir.

Bu bitkinin bu kadar revaçta olmasının ana nedeni, tamamen ilginç kokusu ve ilginç tadıdır. Bu sebepten de bazı içeceklerde ve yiyeceklerde aroma verici olarak kullanılabilmektedir. Sadece yiyecek ve içeceklerde de değil, anasonun güzellik salonlarında ve masaj yapan salonlarda oldukça sık kullanılan bir rahatlatıcı ürün olduğu bilinen bir gerçektir.

anason-2

Bunun dışında anason bitkisinin insan sağlığına da oldukça ferahlatıcı etkilerinin olduğu bilinmektedir. Vertigo hastalığı, öksürük problemleri, romatizma hastalığı, astım vb. nefes problemleri, mide problemleri vb. pek çok sağlıksal sıkıntıda rahatlatıcı ve doğal bir çözüm ürünü olarak kullanılması mümkündür.

Özellikle kadınlar için adet döneminde yaşanan ağrılanmaları gidermesi ve söktürücü bir etki göstermesi yönünden regl öncesi ve regl süresince kullanılması önerilen ürünler arasındadır. Bunun dışında anasonun afrodizyak etkisinin olması, doğal bir cinsel kuvvet verici olarak tercih edilmesine yol açmaktadır.

anason-3

Anason ürününün kullanım şekillerine bakıldığında ise en sık olarak çayının yapılıp içildiği gözlemlenmiştir. Bunun dışında da ikinci sırada gargara şeklinde kullanımının tercih edildiği görülmüştür. Anasonlu çayın yapılış şekli oldukça basit olup; anason tohumlarından ya da taze yapıdaki kuru yapraklarından faydalanılarak yarım tatlı kaşığı miktarındaki yaprağın ya da tohumun 10 dakika boyunca kaynatılıp demlenmesiyle son bulmaktadır. Çayı tüketirken ılık olmasına özen gösterilmelidir. Uyku problemi yaşayan bireylerin bu ürünün uyku getirici etkiye sahip olmasından ötürü özellikle geceleri tüketmeye özen göstermeleri önerilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.