Menu

Alyans neden 4. parmağa takılır


alyans hakkında bilgi

Evlendiğinizde parmağınıza alyans takarsınız. Bu artık evli olduğunuz işareti olarak kabul edilir.

Peki hiç düşündünüz mü neden alyans dördüncü parmağa takılır? Ve neden yuvarlaktır?

İşte, alyans takmak ile ilgili ilginç bilgiler ;

alyans neden takılır


Tarihte ilk alyansı Mısır kraliçesi Nefertiti takmıştır. Nefertiti’nin evlilik yüzüğü takmasının nedenini halen bilmiyoruz veya ilk başlatan o mu? Onu da bilmiyoruz.  Zaman içinde alyans takılan parmağın aslında kalbe giden tek damarın geçtiği parmak olduğu anlaşılmıştır. Elimizde başka hiçbir parmakta kalbe giden bir damar yoktur. Yüzüğün bu parmağa takılması, kalbimin sahibi sensin demektir. Alyansın yuvarlak olması, halkanın sonsuzluğu ifade etmesidir.

alyans neden yuvarlaktır


Çin kültüründe, başparmaklarımız anne ve babayı, işaret parmağı kardeşleri, orta parmak kendinizi, dördüncü parmak eşinizi, serçe parmak çocukları temsil etmektedir. Eğer, avuçlarınızı birbirine bakacak şekilde açın, orta parmakları sırt sırta birleştirin. Açıkta kalan parmakların uçlarını birleştirin. Sizi temsil eden, orta parmağınızı oynatmadan anne ve babayı temsil eden başparmakları ayırmaya çalışın. Kolayca açıldığını görürsünüz. Çünkü anne ve baba sizinle birlikte yaşamayacaktır. İşaret parmaklarınızı ayırmaya çalıştığınızda onlarda rahatlıkla ayrılacaktır. Çünkü, kardeşler de birer aile kurarlar. Serçe parmaklarınıza aynı işlemi uyguladığınızda onlarında ayrıldığını görürsünüz. Çünkü, çocuklarda büyüyünce tıpkı sizin gibi gideceklerdir. Son olarak, yüzük parmağınızı oynatmaya çalışın ama parmaklar asla birbirinden ayrılmayacaklardır. Eşiniz bir ömür boyu yanınızda kalacak ve her daim sizi sevecektir. İşte, bu nedenle yüzük parmağınız önemlidir. Bu nedenle 4. Parmakta evliliğin simgesi yüzük taşınmaktadır.

alyans neden 4. parmağa takılır


Evlilik yüzüğü takmak bize göre hiçbir şeyin simgesi değildir hatta önemli bile değildir. Önemli olan tek şey, çiftlerin birbirini sevmesi ve kalbinde saygı ile taşımasıdır. Bunun için sembolik şeylere ihtiyacınız yoktur. İçinizde ve kalbinizde sevdiğiniz kişiyi taşımak zaten en büyük simgedir. Aşkın bir ömür boyu sürmesi dileklerimizle.