Menu

Aloe Vera bitkisinin faydaları


aloe vera baş

Afrika kökenli ve diğer ismi Sarısabır olan bu bitki, zambakgiller familyasındandır.

Kozmetik ve sağlık sektöründe sıklıkla kullanılan Aloe Vera bitkisinin yüzlerce çeşidi bulunmaktadır.

Ufak dikenli ve sivri uçlu yapraklardan oluşan bu bitkinin iç kısmında bulunan öz suyu tedavi ve kozmetiklerde kullanılır.

aloe vera1


Aloe vera bitkisinin yaprakları kırıldığında içinden çıkan öz suyu yaklaşık 20 amino asit, 12 vitamin ve 20 civarı mineral içerdiği fark edilmiştir. Ayrıca sağlık sektöründe kullanılan polisakkarid, alprogen ve mannoz-6- fosfat bu bitkiden elde edilmektedir.

Aloe Vera bitkisinin klinik deneyleri hale yapılmaktadır. Fakat uzmanlar faydalı olduğu hastalıkları şöyle sıralamaktadır;

Hepatit mikrobu ile oluşan karaciğer yetmezliğinde tahrip olan karaciğer hücrelerinin yenilenmesi Aloe Vera sayesinde olabilmektedir.

Aloe Vera, vücudun her yerinde oluşabilecek olan mantar hastalığında kullanılmaktadır. Mantarı öldürerek, hastalığın tedavisinde çok etkilidir.

aloe vera2


Kolesterol hastalarında kolesterolü düşürdüğü düşünülmektedir. Sedef hastalığı tedavisinde kullanılan jel ve kremlerle çok etkilidir. Afrika yerlileri terlemeyi ve kötü kokuyu engellemek için aloe vera bitkisini vücutlarına sürmektedir.

Cilt yüzeyinde oluşan yanıklarda yanık acısını kesmekte ve cilt yüzeyini tamir etmektedir. Mısır hiyorogliflerin de ciddi manada olan yanıklarda aloe vera bitkisinin içindeki jelimsi öz suyun yanığa tatbik edildiği saptanmıştır. Hatta yanık lekelerini bile geçirmektedir.

Son yapılan klinik deneylerde Aloe Veranın kanser hastaları üzerinde ki etkisi çalışılmaktadır. Kesinliği olmamakla birlikte Aloe Vera, kanser hücrelerinin yayılmasını engellemektedir.

aloe4


Ağız içinde oluşan pamukçuk hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Pamukçuk hastalığına neden olan maya hücrelerini öldürerek yayılmasını engellemektedir.

Ayrıca HIV, kızamık ve Herpes virüsü hakkında Aloe Vera bitkisi ile çalışmalar yapılmaktadır.

Aloe Vera içinde bulunan A, E, C ve B grubu vitaminler yanı sıra Demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, çinko, fosfor ve potasyum nedeni ile pek çok hastalığa, cilt problemlerine iyi gelir. Piyasada satılan pek çok kozmetik ürün ve nemlendiricilerde sıklıkla bu bitki kullanılmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.