Menu

Alkol zehirlenmesi belirtileri


Alkol koması, alkoliklerde ve alkolik olmayan insanlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Alkolik olmayanlarda çok daha kuvvetli seyreden bir rahatsızlıktır. Alkol zehirlenmesi, çok fazla alkol alımı ile gerçekleşen bir durumdur.

Alkol zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Alkol zehirlenmesi geçiren kişiler, derin bir uyku haline geçebilir. Kuvvetli soluk alıp verme zamanla yavaşlayacaktır. Nabız başlangıçta kuvvetlidir. Bir süre sonra yavaşlamaya başlar, gözbebekleri genişlemiştir. Hastanın soluğu alkol kokmaktadır. Alkolik olmayan bir kişi 5 mg/dl üzerinde kan alkol düzeyinde belirti yoktur, fakat bu oran 100 mg/dl olunca belirtiler başlar. Bunun üstüne çıkıldığında alkol zehirlenmesi tam olarak etkisini gösterecektir. Alkol zehirlenmesi, kanda en az 100 mg alkol olması ile açıklanmaktadır. Konuşma bozukluğu, kusma ve bulantı, şiddetli karın ağrısı, nabızda hızlanma veya yavaşlama, göz bebeklerinin büyümesi, denge ve hareket bozukluğu, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, uyumsuz davranışlar, uyuşukluk, şuursuzca davranışlar, çift görme, konuşma yeteneğinin kaybedilmesi, düşünme kaybı, ayılamama ve baygınlık olarak sayılabilir. Alkol zehirlenmesi aşırı alkol tüketimi ile olmaktadır. Alkol kullanımının genel nedeni, psikolojik sorunlar veya bir şeyleri kutlamak olarak sayılabilir. Alkol zehirlenmesi, çok önemli bir durumdur. Kesinlikle tedavi edilmelidir. Yoksa metabolik asidoz sonucu, komaya girme ve solunum durması sonucu ölüm bile oluşabilmektedir. Bu nedenle alkol zehirlenmesi geçirdiği sanılan kişilerin, hemen bir hekime başvurması gerekli tedaviyi görmesi gerekmektedir.

Alkol zehirlenmesi tedavisi nasıl yapılır?

Mide yıkama, konvülziyon varsa hastaya 5-10 mg. diazepam uygulanır, aktif karbon uygulaması, asidoz tedavisi için sodyum bikarbonat uygulanır, ağır zehirlenmelerde hemodiyaliz uygulanır, etil alkol ile antidotal tedavi uygulanmaktadır. Alkol zehirlenmesi sonrası, metobolizmanın kendini toplaması uzun süre almaktadır ve bu nedenle, hastaya en az 3-6 ay arası alkol kullanmaması tavsiye edilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.