Menu

Alkalen fosfataz nedir? Normal değerleri kaçtır?


Alkalen fosfataz nedir?

Kısa adı ile ALP, vücudun tüm hücrelerinde bulunan ve proteinler ile nükleotidleri fosfat gruplarından ayırma görevi olan bir enzimdir. Vücutta en çok bulunduğu yerler kemikler, karaciğer, bağırsaklar ve hamile kadınlarda plasentadır.

Bu enzimin birkaç farklı türü vardır. Kemikte bulunan türü kemiğin sertleşmesinde görev alır. Bağırsaklarda bulunan alkalen fosfataz ise fosfatı bağırsak hücrelerine taşıma görevini üstlenir.

Vücut fonksiyonlarımızın sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için vücutta belli bir miktar ALP olmalıdır. Çok fazla alkalen fosfataz ya da çok az alkalen fosfataz seviyeleri vücuda zarar verebilir ve hastalıklara yol açabilir.

Bu enzim kemiklerin ve dişlerim oluşumunda önemli rol oynar zira mineralizasyon işlemi için çok gereklidir. Mineralizasyon ise kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin kemiklerde ve dişlerde depolanıp bu dokuların güçlenmesi işlemidir.

Alkalen fosfataz normal değerleri

Kan testi

Normal alkalen fosfataz değerleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Yaşınız, kan grubunuz, cinsiyetiniz ve hamile olup olmadığınız gibi etkenler test sonuçlarını etkileyebilir. Ancak genel olarak konuşmak gerekirse kanda bulunması gereken serum alkalen fosfataz değeri 20-140 IU/L arasındadır. 

Ancak bu değer aralığı laboratuvardan laboratuvara farklılık gösterebilir. Ayrıca çocuklarda bu değer aralığı daha yukarıdadır çünkü ALP enzimi çocuklarda daha yüksektir. Yaşla birlikte bu enzim de azalmaya başlar. Hamile kadınlarda da yüksek olması normaldir.

Yine de sonuçlar değişiklik gösterebileceği için en doğru yorumu doktorunuz yapacaktır.

Alkalen fosfataz testi neden yapılır?

Alkalen fosfataz testi kandaki ALP enziminin miktarını ölçmek için yapılır. Bunun için basit ve rutin bir kan testi yeterli olacaktır. Ağrısız ve son derece kolay bir testtir.

ALP testi genellikle karaciğerinizde ya da safra kesenizde veya kemiklerinizde bir sorun olup olmadığını, bu organların düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlamak için talep edilir. Özellikle sarılık ve hepatit gibi karaciğer sorunlarından şüphelenilirse doktorunuz bu testi uygulayabilir.

Alkalen fosfataz testi; hepatit, siroz, safra kesesi iltihabı, safra kanalı tıkanması gibi durumlar ile raşitizm, kemik yumuşaması, Paget hastalığı gibi durumların saptanması için oldukça kullanışlı bir testtir.

Ayrıca çeşitli kanser tümörlerinin varlığını araştırmak, D vitamini eksikliğini ya da anormal bir kemik büyümesini saptamak için de bu test kullanılabilir.

Kanda alkalen fosfataz değerlerinin anormal çıkması genellikle karaciğer, safra kesesi ya da kemiklerde bir sorun olduğuna işaret eder. Ancak yetersiz beslenme, böbrek kanseri, bağırsak sorunları, pankreas sorunları ve ciddi enfeksiyonlar da bu enzimin anormal değerlerde bulunmasına sebep olabilir.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/alp

https://www.selfhacked.com/blog/alkaline-phosphatase/
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.