Menu

Alerji testi nasıl yapılır


alerji4Alerji vücudumuzda çok şiddetli etki yaratır. Kaşınma, kabarcıklar, kızarmış cildin yanı sıra halsizlik sıklıkla görülen ve rahatsız edici durumlardır.

Alerji testi ise deri ve kan testi olmak üzere alt gruplara ayrılır ve alerjiye yol açan alerjenlerin saptanması için kullanılır.

Deri testleri daha çok kullanılır zira hem hızlı hem güvenilir hem de kan testine göre daha az masraflı testlerdir. Ancak kan testi de kullanımı da yaygındır.

Başlıca alerji testleri prick epidermal test, yama testi, intradermal test ve kan testi olmak üzere dörde ayrılır.

Yetişkinlerde alerji testi nasıl yapılır?

Alerjiye yol açtığından şüphelenen alerjenlerden ufak bir miktar alınıp derinin üstüne ya da altına yerleştirilerek verilecek tepki gözlemlenir. Testler türlerine göre farklı farklı uygulanır.

1) Deri prick testi (prick epidermal test)

Bu test yapılırken öncelikle deri (genellikle kolun iç kısmı ya da sırt) alkol ile temizlenir. Ardından alerjenler cilde 2,5 cm – 5 cm aralıklarla damlalıkla damlatılır. Daha sonra bu bölgeler tek tek ayrı iğneler kullanılarak hafifçe delinir ve alerjenlerin cilde nüfuz etmesi sağlanır.

20-25 dakika kadar beklenir. Bu sürenin sonunda eğer ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarma gibi tepkiler görülürse sürülen alerjene karşı alerjinizin olduğu belirlenir. Bu duruma pozitif reaksiyon da denir.

2) İntradermal test

Bu test eğer prick testinde tepki vermeyen bir maddenin alerji yarattığından şüphelenilirse gerçekleştirilir. Test esnasında cilde (genellikle kola) düşük dozda alerjenler bir iğne aracılığı ile enjekte edilir.  Daha sonra enjeksiyonun yapıldığı bölge 15 dakika boyunca gözlenerek alerji belirtisi ya da alerjik reaksiyonlar izlenir.

Genellikle bir böcek zehrine ya da penisiline alerji olup olmadığına bakmak için bu test kullanılır. İntradermal test, deri prick testine göre daha hassastır ve genellikle prick testinde yanlış çıkan sonuçların saptanmasını sağlar.

3) Yama testi

Deri yama testinde alerjen solüsyonu cilde (genellikle sırta) bantlanan bir küçük bezin üzerine sürülür ve bu bezler ciltte yaklaşık 24-72 saat kadar bekletilir. Bantlama işlemi yaklaşık 40 dakika sürer, genellikle 20-30 adet bant takılır. Bandajlar sırttayken duş alınmaz ve terlemeye yol açacak etkinlikler yapmaktan kaçınmak gerekir, aksi takdirde bantlar gevşer ve kesin sonuç alınamaz.

Bantlar süre sonunda bir sağlık uzmanı tarafından çıkarılır, doktorunuz alerjik bir reaksiyon ya da belirti olup olmadığını kontrol eder. Genellikle kontakt dermatit adı verilen bir cilt alerjisini saptamak için bu test tercih edilir, lateks, parfüm, ilaç, saç boyası, metaller gibi maddelere karşı alerji gelişip gelişmediğine bakılır.

4) Kan testi

Alerji için yapılan kan testlerinde kanda bazı antikorların olup olmadığına bakılır. Kan testleri deri testleri kadar hassas değildir ancak deri testi yapması mümkün olmayan hastalar için tercih edilebilir.

En sık kullanılan alerji kan testi ELISA testidir. Bu test kandaki immünoglobin E (IgE) adındaki antikorun seviyesini ölçer. Bu antikor alerji durumlarında tepki olarak üretilmektedir. Alerjisi ya da astımı olan kişilerde IgE seviyesi genellikle yüksek çıkar.

Kan testi için öncelikle kolunuza elastik bir bant dolanır ve kan akışı kesilir. Bu işlem altta kalan kan damarlarının genişlemesini ve daha rahat kan alınmasını sağlar. Ardından kan alınacak kısım alkol ile temizlenir. İğne damara yerleştirilir ve belli bir miktar kan alınarak tüplere doldurulur. Elastik bant açılarak bir yara bandı ile iğne deliği kapatılır, deliğe beş dakika kadar basınç uygulanır.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/allergies/allergy-tests#1

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/allergy-tests/basics/what-you-can-expect/prc-20014505
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Anonim
  3. ayhan ilgü

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.