Menu

Alerji testi nasıl yapılır


Alerji vücudumuzda çok şiddetli etki yaratır. Kaşınma, kabarcıklar, kızarmış cilt lekeleri yanı sıra halsizlik sıklıkla görülen ve rahatsız edici durumlardır.

Vücudumuzun neye alerjisi olduğunu anlamak için çeşitli testler yapılmaktadır. İşte, alerji testleri

Epidermal alerji testleri : Alerji nedeniyle hekime başvurduğunuzda uygulanan testlerin başında gelir.  Rinit, gıda ve arı gibi alerjilerin belirlenmesi için uygulanır. Hiç bir ağrı ve sancı hissedilmez. Test uygulamadan önce hekim size alerji ile ilgili çeşitli ilaçlar kullandırır. yaklaşık 1 hafta antihistamin kullanan hasta uygulamaya alınır. Deri üzerine alerjenlerin sürüleceği yerler kalemle işaretlenir. İşaretlenen noktalara alerjen maddeler damlatılır. Üstüne yüzeysel çizik atılır. Yaklaşık 15 dakika içinde alerji duyulan maddenin olduğu deri bölgesi kızarır ve kabarır.

Yama testleri : metal, kimyasal ve egzama teşhisinde kullanılan testtir. Kontakt duyarlaştırıcılar çeşitli kuyucuklara koyulur bu alerjenleri taşıyan yapışkan bir bant üstündedir. Bu bantlar, sırt bölgesine yapıştırılarak 48 saat kadar bekletilir. Hastanın duyarlı olduğu bölgelerde kızarıklık ve kabarcıklar oluşur.

alerji4

Alerji testleri : solunum yolu, gıda, arı, ilaç, deri ve egzama için uygulanır. Tekrarlayan ve uzun süre devam eden sinüzit, öksürük, orta kulak iltihabı, gözde kızarıklık ve kaşınma gibi durumlarda yapılması önerilir. test sonuçlarının karmaşık olduğu zamanlarda kanda alerji testleri de yapılmaktadır.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Anonim
  3. ayhan ilgü

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.