Menu

Akustik nedir


Akustik, sesi inceleyen bir bilim dalıdır. Akustik ile uğraşan bilim adamları, ses ve insan işitmesi üzerine yoğunlaşırlar. Bilim adamlarının bu çalışmaları sayesinde, iletişim sistemleri ve binalar tasarlanmaktadır. Aslında, tüm dünyada akustik araştırmalarındaki ana amaç, zararlı sesleri engellemektir. Gürültüyü kontrol etmek, gürültü kaynağını engellemek akustik biliminin temel mantığıdır.

Akustik, katı, sıvı, gaz formunda bulunan tüm maddelerin yaydıkları, dalga ve bu yayılımların yarattığı etkilerdir. Akustik incelemesinde, farklı tarzlardaki maddelerin dalga yayılımları dışında, gürültüye neden olan titreşimlerin incelenmesi de dahildir. Çok eski dönemlerden bu yana, insanoğlunun dikkatini çeken ses ve sesin yayılma özelliği, çok önemli bir konu olmuştur. Anfi tiyatroları incelerseniz, hepsinin akustik bir düzende yapıldığını fark edersiniz. Bu uygulamalarda, genelde sahne kısmında bir sanatçının çıkardığı ses, aynı oranda arka kısımlardan da duyulmaktadır. Bu, binanın mimarisi ve sesin yayılma özelliğinin kullanılması, yani akustik düzen ile yapılmaktadır. İnsanların nasıl duyduğu ile ilgili yapılan çalışmalar, sonraları farklı maddelerin ses ile nasıl iletişime girdiği araştırılmış ve akustik bilimi hızla ilerlemiştir. Akustik biliminin önemi endüstri için de geçerlidir. Bu sayede, üretilen pek çok yeni ürün için, sessiz çalışma ve gürültü engelleme çalışmaları akustik bilimi içinde en fazla araştırılan konudur. Örneğin, klimalarda sessizlik özelliği çok önemlidir. Çok yüksek desibellerde ses çıkaran bir klimayı kimse evinde kullanmak istemez. Bu nedenle, sesi soğuran yani yutan, engelleyen, absorbe eden materyaller geliştirilmektedir.

Akustiğin diğer bir konusu da çoklu yankıdır. Müzik salonlarında, sinema ve tiyatrolarda önemli olan bu konu sayesinde, akustik yönetimi sağlanarak sesin kulağımızı rahatsız etmesi engellendiği gibi, ses dalgaları kontrollü şekilde yönetilmektedir. Böylece, en alt kısımdan en uç noktaya kadar, eşit bir şekilde ses dağılımı yapılabilmektedir.

 
Son 50 Yorum
  1. Hingu
  2. _ _ _ ???
  3. _ _ _ ???
  4. İsimsiz
  5. Apo
  6. akustik yalıtım
  7. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.