Menu

Akşamları oluşan halsizlik


halsizlik

Akşamları oluşan halsizlik

Akşamları yorgun ve halsiz oluyorsanız koltuklara yığılıp uyuklama durumundaysanız bir hekime gitmekte fayda vardır. Akşamları yorgun ve halsiz kalmanın altında belirli metabolik rahatsızlıklar olabilir. Şeker, tansiyon ve tiroid gibi hastalıklar yanı sıra depresyon, yemek yeme alışkanlıklarımız etkilidir.

Halsizliğin nedenleri

Akşamları özellikle yemeklerden sonra halsizliğiniz varsa şeker hastası olabilirsiniz. Veya, kan şekerini hızla düşüren ya da yükselten gıdalar ile besleniyor olabilirsiniz. Şeker kana girdikten hemen sonra eğer fazla ise vücudumuz kendini şeker fazlalığına karşı korumak için insülin salgılamaya başlar. Kanda ki şekerin hızlı artışı halsizlik ve uyuklama durumu yaratır. Bu sorunu sürekli yaşıyorsanız hemen bir hekime gözükmek gereklidir. Çünkü şeker fazlalığı sizi şeker hastası yaptığı gibi vücutta belirli hasarlar yaratabilir. Akşamları halsizliğin başlıca sebebi olan şeker fazlalığını engellemek için glisemik indeksi düşük gıdalar kullanmakta fayda vardır. Glisemik indeksi yüksek gıdalar, kanda şekeri hızla yükselten yiyecekler grubudur. Akşamları yaşanan halsizliğe en fazla neden olan ikinci konu yemek yeme alışkanlığımızdır. Bol karbonhidratlı ve yağlı, kızartmalar midede hazım problemleri yaratır. Oluşan gaz ve hazım problemleri vücudu rahatsız eder. Mide, yiyecekleri öğütmekte zorlanır ve metabolizma yavaşlamaya başlar. Böylece halsiz ve yorgun oluruz.  Bu nedenle akşamları daha hafif beslenmeye dikkat etmeliyiz. Yeşil sebzelerden oluşan salatalar, ızgara yapılmış 1 parça et, tavuk ya da balık tüketmek en sağlıklı olanlardır. Yemekler ile birlikte meyve yememek, yemek yerken gazlı içecekleri tüketmemek gereklidir. Yemek yeme alışkanlıklarımızı sabah ve öğle yemeğinde güçlü, akşamları hafif yaptığımızda kendimizi çok daha iyi hissederiz. Akşamları oluşan halsizliğin bir diğer nedeni metabolizmanın akşamları yorgun olarak kurulması ile alakalıdır.

Halsizlikten kurtulmak için yapılacaklar

Akşamları eve geldiğinizde yemek sonrası hemen uzanmak ve televizyon seyretmek gibi alışkanlıklarınız varsa metabolizma bu yavaşlığa karşı kendini kurar. Bir süre sonra siz hareket etmek isteseniz bile yorgun ve halsiz hissedersiniz. Bu nedenle akşamları yemek sonrası 30-45 dakika kadar hafif yürüyüşler yapmak bu alışkanlıktan kurtulmak için gereklidir. Akşamları halsizliğiniz kronik bir hal aldıysa hemen bir hekime gözükmekte fayda vardır. Böylece vücudunuzda halsizlik yaratan neden bulunabilir. Kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.