Menu

Akciğerlerin yapısı ve nasıl çalışır


akciğerler

Akciğerler vücudumuzda bulunan ve hayati değeri olan organlarımızdır. Havada bulunan oksijenin alınıp, dağıtılıp karbondioksitin atılması akciğerler sayesinde olur.

İki tane akciğerimiz göğüs boşluğumuzda bulunmaktadır. Akciğerlerin dış kısmı kaygan bir zar ile kaplıdır.

akciğerin çalışması


Nefes aldığımızda, akciğerlerimiz oksijen ile dolar ve kana karışır. Karbondioksit, kan dolaşımı ile akciğerlerde olan hava keseciklerine gelir ve dışarıya atılır. Karbondioksit, vücudun kimyasal tepkimeleri ile oluşan bir atıktır ve akciğerler sayesinde dışarı atılırlar. Akciğerler tüm memeli hayvanlarda, sürüngenlerde, kuşlar ve bazı balıklarda vardır. Hatta bazı hayvanlarda olan akciğerler bizim akciğerlerimize çok benzemektedir.

Akciğerin çalışması tamamen kan dolaşımımızla olmaktadır. Kanda oksijen miktarı yeterli olmadığında kana kirli kan denilir. Kirli kan, akciğere atardamarlar ile taşınır. Akciğerde hava solunum yapmak için kesecikler vardır. Bu hava kesecikleri ince kılcal damarlar ile kaplıdır. Oksijen, hava kesecikleri ile kılcal damarlara ulaşır, oksijen böylece kana karışır. İçinde karbondioksit bulunan kirli kan, oksijen ile temizlenir.

Kılcal damarlarda olan kanın rengi sürekli olarak değişir. Kanda oksijenin fazlalaşması rengini açık kırmızı yaparken, kanda oksijen azlığı onu koyu kırmızı yapmaktadır. Kılcal damarlar, bir noktada birleşir ve büyük damarlar ortaya çıkar. Bu büyük damarlar da birleşerek, akciğer toplardamarını oluşturur.

Karbondioksit bulunan kirli kan, akciğer atardamarı ile taşınırken, akciğerlerde kılcal damarlara dönüşür, bu kılcal damarlar daha sonra akciğer atardamarını oluşturur. Bu dönüşüm sürekli olarak kendini tekrar eder. Akciğerlerde oksijen ile temizlenen kan, toplardamarlar ile kalbe ve oradan da tüm vücuda pompalanır. Kirli kan, solunum ile vücuda temizlenerek geri verilir. Böylece solunum kendini tekrar eder.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.