Menu

Ahşaptan yapılmış çılgın şeyler


ahşaptan yapılmış çılgın şeyler

Ahşap inanılmaz bir malzemedir. Ağacın türüne bağlı olarak ahşap hafif ve ağır, sert ve yumuşak olabilir. İnsanlar bu özelliklerinden dolayı ahşabı en temel yapı malzemesi olarak kullanmışlardır.

Çağdaş ve modern tasarımcılar da metal ve plastik yerine ahşabı tercih etmişlerdir. İşte, ahşaptan yapılmış çılgın şeylerden birkaç örnek;

şifreli kilit


Şifreli kilit

Birçoğumuzun aşina olduğu kilit sistemleri genelde metalden üretilmiş olanlardır. Bunların amacı istenmeyen ziyaretçileri uzak tutmaktır. Matthias Wandel ahşap kullanarak kendine has bir kilit geliştirmiş. Siz değerli eşyalarınızı korumak için onun bu kilidini kullanmak istemezsiniz ancak, şifreli kilitlerin nasıl çalıştığını anlamak için harika bir ürün.

motosiklet


Motosiklet

Bir bisiklet ile karşılaştırıldığında, bir motosikleti ahşap formda ortaya çıkarmak için dahiyane dokunuşlar gerekir. Bu ahşap motosiklet, ünlü otomotiv mühendisi ve sanayici Gottlieb Daimler’in 1895 tasarımı motorun bir kopyasıdır. Bu Macar yapımı bisiklet, çok kilometre yapabilecekmiş gibi gelmiyor ancak, motorun parçaları biyolojik olarak ayrılabilmektedir.

hesap makinası


Hesap makinesi

Bir matematik testi için hesap yapmak belki olmayabilir, ama bu hesap makinesi ikili hesaplamalar yapmada mermer ve anahtarları kullanarak numaraları birbirine ekler.

mermer makinası


Mermer makinesi

Aslında bu makinenin hiçbir pratikliği yok ama emin olun izlemek eğlenceli olabilir. Tasarımcı Matthias Wandel sadece krank açmak ve mermerlerin takla atmasını izlemek için insan gücüyle çalışan bu makineyi 2000 yılında inşa etti.

ampul


Ampul

Bu ahşap ampul lazerle kesilmiş kontraplak levhalarla üretilmiştir. Led kullanılan ampuller İngiltere’deki Emmek mağazasında 100 sterline satılmaktadır.

laptop çantası


Laptop çantası

Geleneksel vinil ya da deriden üretilmiş laptop çantalarını hepimiz biliriz. Tasarımcı Rainer Spehl tarafından üretilen bu ahşap laptop çantasını e-posta yolu ile satın alabiliyorsunuz.

mitralyöz


Mitralyöz

Gerçek Mitralyöz silahı sertleştirilmiş çelikten üretilen ve hedefine kurşun yağmuru yapmak için tasarlanmıştır. Bu ahşap mitralyöz silah ise sadece plastik atmak için yeterlidir. Bu silah kan akıtmaz ancak size saldıranları caydırmak için yeterli olabilir.

trebuchet


Trebuchet

Orijinal Trebuchet ilk olarak ahşaptan yapılmıştı. 12. yüzyılda belli bir dönemde Avrupa’daki savaşlarda uzun kuşatmalar sırasında kale duvarlarına karşı kullanıldı. Gerçek Trebuchet’ler  havadan taşları ve yanan cisimleri fırlatıyordu. Bu masa üstü küçük ahşap Trebuchet ile iş arkadaşlarınıza üzüm veya leblebi fırlatmanızı sağlar.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.