Menu

Ahmet Çalık Kimdir ?


ahmet-calik-kimdir

Ahmet Çalık’ın hayatı

26 Şubat 1994 tarihinde Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde dünyaya gelen Ahmet Çalık, günümüzde profesyonel olarak futbolculuk mesleğiyle uğraşmakta; Türk Milli defans oyunculuğu yapmakta ve aynı zamanda Süper Lig’e ait ekiplerden olan Gençlerbirliği takımında forma giymektedir. Kendisinin futbolla olan ilk atılımı, 10 yaşındayken olmuştur.

Ahmet Çalık’ın futbol kariyeri

İlk kez 2004 yılındayken Gençlerbirliği alt yapısına alınan Ahmet Çalık, böylelikle de 10 yaşındayken futbol camiasına olan ilk adımını atmış bulunmaktadır. 7 yıl boyunca takımında çok iyi yetiştirilip eğitilen Çalık, 2011’in yaz sezonunda profesyonel oyuncu olarak adlandırılıp A takıma yükselmiştir.

A takımına ait hazırlık kamplarına katılmış, çeşitli müsabaka maçlarına da çıkmış ancak oynadığı ilk profesyonel sezonunda Gençlerbirliği’nin A2 takımında kendisine yer bulmuştur. Bahsedilen sezonda 3 farklı Türkiye kupası için sahalara çıkan Ahmet Çalık, 2012-2013 sezonuna gelindiğinde Nisan 2013’te oynanan Fenerbahçe – Gençlerbirliği Süper Lig maçında kariyerindeki ilk A takım formasını giyebilme şansı yakalamıştır.

Kendisinin oynadığı mevkii defanstır ve bahsedilen dönemlerde takımında defans olarak Debatrik Curri’nin ve Ante Kulusic onun mevkiisinde oynamasına rağmen sakatlanan isimler olmuşlar, böylelikle Çalık da defansın ortasında sahaya çıkabilme imkanı yakalamıştır.

Defans olarak oynadığı maçta takımına çok büyük yardımları dokunan Ahmet Çalık’ın bundan sonra başarılarından dolayı önü daha da açılmış; bu maçtan sonra oynana diğer 4 lig maçında kendisine ilk 11’lik kadroda yer bulabilmiştir.

Kendisinin skorlarına bakıldığında; 40 kez rakip atağını durdurabildiği, 30 kez top kesebildiği ve maç başına da toplam 57 pas yapabildiği görülmüştür. Bu genç bir futbolcu için oldukça iyi bir skor sayılmaktadır.

2013 – 2014 sezonunun devre arasına girilmesiyle birlikte, Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu’nun 14 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu toplantının ardından çıkarmış olduğu “Genç futbolcu teşvik sistemi” esasına göre; kendisi Süper Lig sezonu boyunca toplam 1.170 dakika boyunca sahada kalabildiği için federasyon kulübüne 150.000 Türk lirası teşvik ödemiştir.

Ahmet Çelik’in millî takım kariyeri

17 yaş altı milli takım süreçlerinden beri çok sık milli takımlara çağırılan isimlerden biri olan Ahmet Çalık; futbol kariyeri boyunca 6 kez Türkiye U-18, 3 kez Türkiye U-16, 14 kez Türkiye U-17, 16 kez Türkiye U-19 ve 6 kez Türkiye U-20 olmak üzere toplam 45 kez milli forma giyme şansı yakalamıştır. Katıldığı bu 45 milli maçta da toplam 3 kez topu ağlarla buluşturmuştur.

2010 yılında düzenlenen 17 Yaş Altı Futbol Şampiyonası’na kadrosunda Ahmet Çalık de bulunarak katılan Türkiye, yarı finalde ne yazık ki İspanya takımı tarafından elenmiştir. 2013 yılında ise FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası maçlarına katılmış olan Çalık, son 16 isim arasında kalma başarısını da elde etmiştir.

Türkiye 21 Yaş Altı Milli Futbol takımı formasını ilk olarak 2009 yılında düzenlenen Avrupa 21 Yaş Altı Futbol Şampiyonası elemelerinde oynan Malta U-21 maçında giyebilme şansı olmuştur.

Son olarak ilk kez Türkiye Milli Futbol Takımı formasını ise 2015 yılının 17 Kasım günü oynanan Türkiye – Yunanistan maçında giymiştir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.