Menu

Ağızdan kan gelmesi


Ağızdan kan gelmesi hangi hastalığın belirtisi

Göğüs hastalıkları hekimlerinin en çok tedirgin oldukları şikayetlerden birisi kan tükürmek, kanlı balgam tükürmektir. Gerçekten de böyle hastaların çoğunda ciddi bir araştırma gerekir. Çünkü kan tükürmek, kanlı balgam tükürmek çoğu zaman önemli bir hastalığa işaret eder.
Bu yüzden kanamanın yeri ve nedeni tespit edilmelidir. Hasta açısından da bakıldığında kan tükürmek ürkütücü bir durumdur. Yapılacak en büyük hata bu durumu önemsememek, korku nedeniyle tıbbi yardım aramamak yada kendiliğinden geçmesini beklemektir.

Kanamanın kaynağı çoğunlukla 3 bölgeden birisidir
1- Bunlardan birisi burun boşluğu, ağız içi ve boğaz dan oluşan üst solunum yollarıdır. Hem tükürmekle hem de burundan kan geliyorsa kanamanın kaynağı üst solunum yolları olabilir. Böyle hastalarda detaylı bir kulak burun boğaz muayenesi gerekir.

2- Eğer kan, bulantı ve kusma ile birlikte geliyorsa, kanamanın kaynağı mide bağırsak sistemi olabilir. Ancak akciğerden kaynaklanan ciddi kanamalarda da bulantı ve kusma olabilir.

3- Alt solunum yollarından, akciğerlerden kaynaklanan kanama genellikle öksürükle birliktedir. Çoğunlukla göğüste hırıltı ile birlikte gelir. Kanama balgam içinde noktalar yada çizgiler şeklinde olabileceği gibi tamamen kandan oluşan bir balgam şeklinde de olabilir. Akciğerlerdeki birçok hastalık kan tükürmeye neden olabilir. Bunların içinde en önemlileri tümörler ve kanserlerdir. Bunlar son derece ciddi ve tehlikeli hastalıklardır.

Bir başka önemli konu kanamanın ciddiyeti ve miktarıdır. Küçük miktarlarda başlayan kanamalar aniden kötüleşerek hayati tehlike oluşturabilir. Tümörler, kanser, tüberküloz, bronşektazi ve apse gibi bazı hastalıklarda kanamanın şiddetlenerek artma riski yüksektir.

Görüldüğü gibi sebep ne olursa olsun kan tükürmek araştırılması, incelenmesi ve tetkik edilmesi gereken önemli bir problemdir.
Bunun için bir uzman tarafından sağlığınız için önemli tetkikler yaptırılması gerekir…
Son 50 Yorum
 1. Liya
 2. sevgi
  • yaseee
 3. İbrahim
 4. emre
 5. huseyin
 6. Rashad
 7. cenap bozkurt
 8. ceyhun
 9. Şakir Erkan
 10. Canan
  • Islam şengül
 11. ceren erkal
 12. kemal
  • Anonim
 13. Bayram
 14. seyhan sonay
 15. ferhat
 16. gürkan acar
  • Anonim
 17. Nazmije
 18. hasan bostan
 19. Goncagul
 20. GÜLsüm
 21. Anonim
 22. şaban yeşil
  • selinay sarı
   • gamze uyar
  • comert
 23. atilladogansertok
  • sanane
 24. Özkan Kızılaslan
 25. Anonim
 26. Murat
 27. Anonim
 28. selen Okan
 29. selen Okan
 30. Osmanoğlu
 31. gamze
 32. nezaket
 33. cicek
 34. cemal
 35. ayse
 36. Anonim
 37. Anonim
 38. catlak--gizemli@hotmail.com
 39. Zeyneb
 40. İzlem
 41. osman
 42. barış
 43. Suat
 44. ağızdan kan gelmesi
 45. emrah
 46. burcu
 47. derya
 48. zeynep
  • ahmet
  • ramazan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.