Menu

Afyon’un meşhur yemekleri


afyon-yemekleri

Afyon’un yöresel yemekleri

Dünya genelinde yemek kültürü söz konusu olduğunda, Türkiye’nin bu kültür içerisinde hatırı sayılır bir yeri olduğu bilinmektedir. 81 ilimizin bir çoğunun kendine has yemekleri, hem yurt içindeki yurttaşlar tarafından sevilerek hazırlanmakta ve tüketilmekte; hem de turistik gezi amaçlı gelen bireylere kendi damak zevklerinden farklı pek çok yöresel tada ev sahipliği yapmaktadır.

Kendine has bir yemek kültürü bulunan illerimizden birisi de Afyon’dur. Bu bölgede belli başlı olarak sayılabilecek üç farklı yiyecek konsepti bulunmaktadır. Afyon’un sucuğunun, kaymağının ve lokumunun ünlü olmasının yanında etli yemekler, sebze yemekleri ve buğdaylı yemekler Afyon ilimize özgün yemeklerde en sık kullanılan öğelerdir. Afyon’da var olan bu çeşitlilikten ötürü, Türkiye’ye özgü gastronomi dünyasında en yetenekli ve en iyi sayılan aşçıların Bolu’dan sonra Afyon’dan çıktığına dair söylentiler bulunmaktadır.

Afyon’a ait en ünlü yemekler sıralanacak olursa; sakala çarpan çorbası, bulgurlu yemekler, sırt dolması, çullama köfte, şakşuka, Özbek pilavı, nohut çöreği ve Afyon salatası gibi yiyeceklerin ismini vermek mümkündür. Ayrıca zaten meşhur olan kaymakla yapılan onlarca çeşit tatlı ve lokum da bu yöreye özel lezzetleri betimlemektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.