Menu

Adetliyken Havuza Girilir Mi ?


adetliyken-havuza-girilir-mi

Adetliyken havuza girmek

Yaz aylarında kadınların tatil dönemlerinde korkulu rüyası, tatilde oldukları dönemlerle regl dönemlerinin aynı tarihlere denk gelmesidir. Bilindiği üzere hiç bir kadın özellikle tatil döneminde adet ağrısıyla, vücut dengesizliğiyle; bunun da ötesinde denize ve havuza girdiğinde adet kanamasıyla uğraşmak istememektedir. Denize ya da havuza girildiği anda yaşanılacak gerginlik, vajinadan gelen kanın diğer insanlar tarafından görülecek noktaya gelmesi gerginliği, bikinilerden ya da mayolardan alınan önlemlerin belli olup olmadığının ikileminin yaşanması ve buna benzer pek çok gerginlik kadınların tatil sürecini tamamen zehir etmektedir.

Kafalarda en çok beliren “adetliyken havuza girilirse ne olur?” ya da “regl döneminde denize girilir mi?” sorularının cevapları uzmanlara sorulduğunda, konuyla ilgili pek çok bilgi elde edinilmiştir. Uzmanların ortak görüşüne göre, regl dönemlerinde kadınların önlemlerini aldıkları sürece denize ya da havuza girip yüzmelerinde herhangi bir olumsuz durum gözlenmemektedir.

Ancak dikkat edilmesi gereken noktaların en başında en basit çözüm olarak bir jinekolog kontrolünde geciktirici haplardan kullanıp, vücudunuzda progesteron hormonunun seviyesini arttırarak yumurtlama yani regl olma sürecinizi biraz daha geciktirebilirsiniz. Böylelikle tatil süreçlerinize denk gelen adet döneminizi de ileri tarihe atmak mümkün olmaktadır. Ancak bu hapları kullanıp vücudunuzun biyolojik işleyişini bozmak istemiyorsanız, adet döneminizi tatilde yaşayıp daha farklı önlemler de alabilmeniz mümkündür.

Konusu geçen bu farklı önlemlerden bahsedilirken aslında adetliyken havuza nasıl girilir sorusunun da regl iken denize girmek durumunun cevabı da verilmiş bulunulur. Adet dönemlerinde denize ya da havuza girilmesinin en kolay yonu tampon kullanmaktır. Tampon nedir diye baktığımızda, adet kanamalarının olduğu dönemde vajinanın içerisine el yardımıyla yerleştirilen, şeklen fitile benzeyen ve pamuksu yapıdaki ped görevini gören icat olduğu görülmektedir. Tampon kullanımında kadınların dikkat etmeleri gereken tek husus, eğer regl kanamalarını çok şiddetli ve yoğun yaşıyorlarsa tamponların bu kanı dışarıya sızdırmamalarının mümkünatı olmamasıdır. Çünkü tamponların da tıpkı pedler gibi belirli bir noktaya kadar kan emebilme özellikleri vardır.

Tampon konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da, bu önleyici sadece evli kadınların kullanabileceğidir. Çünkü tampon vajinanın tam içine yerleştirildiğinden, bekaret gibi bir durum karşısında vajinaya yerleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Bunun dışında tamponla denize ya da havuza girdikten sonra mutlaka en kısa süreçlerde tamponunuzu gidip yenisiyle değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni vajina içerisinde olan tamponun kanı emdikçe bir çok bakterinin, mikrobun ve vajinal mantarın oluşmasına da zemin hazırlamasıdır. Aynı şekilde ıslak bikinilerle de oturmak vajina mantarını tetikleyeceğinden, özellikle regl zamanlarında bu durumlara özen gösterilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tüm bunların haricinde de başvuracağınız en son yöntem de günlük pedlerdir. Ancak günlük ped kullanarak havuza girmeniz önerilmemektedir çünkü olası bir sızıntı durumunda havuzun renginden dolayı kanınız renk değişikliği yaratacak ve sizin için utanç kaynağı olabilecek bir durum ortaya çıkabilecektir. Ancak eğer ki kanamalarınızın son günlerinde havuza ya da denize girmeye karar verdiyseniz bu şartlarda günlük ped takmanız mümkündür. Aynı şartlar regl iken denize girmek için de geçerlidir. Tabi mümkün olduğunca az süre suyun içerisinde durup oyalanmadan pedinizi ve bikininizi değiştirmeye de dikkat etmeniz gerekmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.