Menu

Adet Sancısı Neden Olur ?


adet-sancisi-neden-olur

Adet sancısı nedir?

Vücuttan her ay periyot şeklinde 3-7 gün arasında atılan ve kullanılmayan kan durumunda olan adet görme durumu, her kadın için aynı standartlarda ilerlememektedir. Normal şartlarda bu tip kanamalar kadınları biyolojik olarak rahatlatan kanama türlerindendir çünkü vücut fazlalık olan kanamaları bu sayede vücut dışına atabilmektedir. Ancak adet dönemlerini sancılı şekilde geçiren kadınlar için bu süreçler hiç de rahatlatıcı etki gösterememektedirler.

Bazı kadınlarda ortaya çıkan adet sancısı problemleri, kimi zaman küçük ölçekli, kimi zaman da büyük ölçekli olabilmektedir. Yani küçük ölçekli ağrılarda kadınlar günlük işlerine bir ağrı kesici alıp ve eğer imkanları varsa biraz da dinlendikten sonra devam edebilirler ancak büyük ölçekli ağrı çeken kadınlarda süreç hiç de bu şekilde ilerlememektedir.

Bazılarında adet kanamasına 1-2 gün kala ortaya çıkmaya başlayan ağrı durumu, adet olunduğu gün kişiyi yataktan çıkamayacak hale, günlük işlerini halledemeyecek hale dahi getirebilmektedir. Bu nedenle çalışan kadınlar izin alabilmekte, çalışmayan kadınlar bütün gün evde hiç bir iş yapmadan sadece arısıyla boğuşabilmekte, okulda ya da başka bir yerde bulunması zorunlu olan kadınlar da bütün rahatsızlıkları sebebiyle hem ağrıyla boğuşmakta hem de belirti olarak terleme, kusma, halsizlik vb. belirtilerle uğraşabilmektedir.

Bunun dışında bir de metabolizmanın kendisini ağrıya odaklaması sebebiyle ortaya çıkan durumlardan biri yemek yiyememe olabilir. Zaten hali hazırda mide bulantısı ve kusma problemleriyle uğraşıldığı için bununla birlikte bünye aç hissetmemekte ve vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerji karşılanamamaktadır. Bu sebepten ötürü çoğu kez açlık kaynaklı tansiyon düşüklükleri de meydana gelebilmektedir.

Adet sancısının türleri nelerdir?

Adet kanamasının başlayacağı süreçlere çok yakın tarihte başlayan ve adet süresince devam eden bu tip sıkıntılı sancılara tıp dilinde “dismenore” adı verilmektedir. Dismenoreler kasıkta şiddetli ağrılar ve aynı şiddete yakın kramplar da yaratabilmektedirler. Daha bilindik haliyle menstrual kramp olarak da adlandırılan dismenore; kendi içerisinde “primer” (birincil anlamındadır) ve “sekonder” (ikincil anlamındadır) olarak iki farklı şekilde incelenebilmektedir.

Primer (Birincil) dismenore : Bir kadının ilk adet gördüğü tarihten itibaren geçen 1-2 yıllık süreçlerden sonra ortaya çıkan primer dismonere, ortaya çıktığı bünyede 40’lı yaşlara kadar sürebilmektedir. Bazı durumlarda bu tşp problemleri olan kadınlarda doğum sürecinden sonra hafiflediği de görülebilmektedir. Böyle bir ağrının oluşmasının ana sebebi ise; rahim bölgesinde kasılmaların ve ağrı durumunun artmasına neden olan “prostaglandin” isimli maddenin daha da fazla artış göstermesidir.

Primer dismenoreler genelde adet süreci başlamadan 2 gün öncesinde ortaya çıkıp, adet gününde iyice belirginleştikten sonra adetin ikinci günü yavaş yavaş dinmeye başlamaktadırlar. bu tip ağrıların oluştuğu bölge genelde karnın alt kısmına vuran kasılmalar ve kramplar şekilde kendini göstermektedir. Bunun dışında tek bi noktada toplanmadığında kasık bölgesine, sırt bölgesine, bel bölgesine ya da vajinal açıklığın bulunduğu bölgeye vurabilmektedir.

Birincil derecedeki ağrılarla uğraşan kadınlarla kasılmalar ve kramplardan ötürü terleme, bulantı, yorgunluk, kusma, iştahsızlık, baş dönmesi, kabızlık ve baygınlık gibi pek çok durum da görülebilmektedir.

Sekonder (İkincil) dismonere : Bu tip dismonereler sadece adet dönemlerinde ortaya çıkan problemler değildir. Daha çok başka ağır problemlerin habercisi olarak ortaya çıkan sekonder dismoneler, üreme organlarıyla ilgili başka tip problemlerin artık ciddi bir sağlık sorunu olmaya başlama sürecinde kendisini iyiden iyiye belli etmektedir. Sekonder dismonelerin görüldüğü en sık yaşlar 35 yaşla 40 yaş arası süreçlerdir.

Bir kadında sekonder tipli adet sancısı probleminin oluşmasına sebep olacak başlıca durumlar ise şunlardır;

Miyom durumu : Rahim bölgesinde oluşan iyi huylu tümörlerin adı miyomdur. Ancak  her ne kadar iyi huylu olurlarsa olsunlar bu tip iyi huylu tümörler rahimde adet döneminde çok ciddi sıkıntılar ve ağrılar yaşatabilmektedir.

Endometriozis : Toplum arasında bilinen ismi “çikolata kisti”dir. Rahmin yapısında iç katmanlarını oluşturan dokunun rahmin dış tarafına geçerek yumurtalıklarda bulunabilmesi durumudurç.

Adenomyozis : Rahmin iç yapı katmanını oluşturan doku tabakalarının rahimin kas yapısına da değimesi durumudur.

PID : “Pelvik inflamatuar hastalık” olarak da bilinen bu hastalıkta yumurtalık bölgesinde, rahim bölgesinde ya da tüplerin içerisinde enfeksiyon oluşması durumudur.

Adet sancısı neden olur?

Adet sancıları, biyolojik olarak temel adet görme durumunun en önemli parçalarından biri olan rahim kasılması durumunun ağrılanma şeklinde hissedilmesi durumudur. Bu tip rahim (“uterus” olarak da adlandırılabilmektedir) kasılmalarının yaşanmasının amacı rahmin iç tabakasının her ay yenilenmesi sırasında kasılmaların arttırılarak kanama seviyesinin en az miktarda tutulmasının sağlanmasıdır. Kasılmaların yaşandığı süreçlerde rahimde “prostaglandin” ismi verilen bir takım maddeler de salgılanmaktadır. Ağrılanma süreci de bu maddelerin aşırı biçimde salgılanmasından ya da kadınlarda bu maddeye aşırı derecede duyarlılık oluşmasından kaynaklanabilmektedir.

Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet kanamasının öncesinde meydana gelen ve adetin devam ettiği süreçlerde aynı şekilde devam eden ağrılar için yapılması basit ve şikayetleri dindirici önlemler şu şekildedir;

Çikolata, kahve, cola, çay vb. kafein içerikli ürünleri tüketmeyi adet süreçlerinde bırakmak

Uzun süre ayakta kalmamak

Uzun sürelerde yürüyüş yapmamak

Karın bölgesine sıcak bir press yardımıyla masaj yapmak

Ayakları sıcak su torbasıyla sıcak bir halde tutmak

Sinir ve stres durumlarından adet süresince uzak durmak

Lifli gıdaların bol bol tüketilmesi sonucunda adet sürecinde yaşanan kabızlık probleminin önüne geçmek

Bol miktarda su tüketmek

Alkol ve sigara kullanımını bu dönemlerde bırakmak

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.