Menu

Adet kanı nasıl oluşur, nereden gelir


adet kanaması

Adet kanı nasıl oluşur, nereden gelir

Adet diğer adıyla regl kanı, endometrium denen rahmin iç tabakasının her adet döngüsü bitiminde dökülmesi sonucunda oluşmaktadır. Rahmin iç tabakası adet döngüsünün başlangıcında östrojen hormonunun etkisi ile kalınlaşmaktadır. Bu duruma proliferasyon fazı adı verilmektedir. Adet döneminin ortasında Ovulasyon denilen yumurtlama meydana gelir.

Adetin ikinci safhasına geçildiğinde, progesteron hormonunun etkisi ile sekretuar faz görülmektedir ve sonrasında progesteron hormonunun azalması ile birlikte rahim iç tabakası dökülür ve kanama yapar. Diğer bir deyişle, adet kanaması rahmin iç tabakasına ait parçalar ve bir miktar da kandan oluşmaktadır. Gelmekte olan kan da yalnızca rahim içinden gelir, yumurtalıklardan ya da karnın içinden gelmez. Bir süre sonra rahmin iç tabakası tekrar kalınlaşmaya başlar ve kanama sona erer. Bu döngü her ay aynı sırayla devam eder.

adet kanaması nasıl oluşur

Adet kanı hakkında yanlış bir inanış bulunmaktadır. Bu inanış adet kanının kirli olduğu ile ilgilidir. Halbuki bu inanış tamamen yanlış bir bilgidir. Gelen kanın rahmin içinden geldiğini yukarıda belirtmiştik. Burası, adet olunmadığında gebeliğin gelişeceği yer olan rahimdir ve dolayısıyla tamamen steril bir ortamdır ki kesinlikle kirli olduğu düşünülemez. Bazı kadınlar adet kanaması az olduğu zaman veya adet dönemi geciktiği zaman, kirli olduğunu düşündükleri kanın rahimde biriktiğini ve kendisi için bir hastalık tahdidi oluşturduğunu düşünürler. Böyle bir düşünce bütünüyle yanlış ve hatalıdır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.