Menu

Açlık krizi ile baş etmenin yolları


aclik-hissi-giderme

Açlık krizi durumu nedir?

İnsan metabolizmasında kandaki glikoz miktarının bir miktar düşmesiyle birlikte kişinin çok acil ve aşırı bir şekilde yiyecek bir şeyler tüketme ihtiyacı açlık krizi olarak adlandırılır. Bahsettiğimiz bu değer düşmeye başlayınca beyinde bir alan uyarılmaya başlanarak bireyin çok acil bir şekilde yemek yeme ihtiyacının bastırmasına neden olmaktadır.  Bunun dışında bir kişinin çok uzun saatler boyunca aç kalması, midesinde oluşacak fazla mide asidinin kendisini rahatsız etmesi ve yemek yeme ihtiyacını doğuran sebepler arasındadır.

Açlık krizi ile nasıl başa çıkılabilir?

Yemek krizinin aniden bastırmaması için, bünyeyi aç bırakmamanın haricinde beslenme düzeninde yapılması gereken temel değişikliklerden bir kaçı şunlardır;

Katı yağlar ve doymamış yağlar yerine sıvı yağları, içeriğinde mutlaka omega 3 ve 6 bulunduran yağ çeşitlerini tüketmeniz gerekmektedir.

İnsan metabolizmasındaki açlık dengesini bozan en büyük unsur  şeker tüketimidir. Öncelikli olarak kişi beslenme düzeninden şekerin varlığını tamamen yok etmesi gerekmektedir.

Beslendiğimiz besinlerin mümkün oldukça katkısız olmasına dikkat edilmelidir. Örnek verilecek olursa; konserve veya paketli ürünler yerine doğal sebzeler tüketilmeli, tatlı ihtiyacı için paketli gıdalar değil hormonsuz meyveler tüketilebilmektedir.

Metabolizmaya iştah kontrolü yapabilecek besinlerin sokulması, ani açlık hissinin de önüne geçilebilmektedir. Örneğin; yoğurt, kefir, çemen, ginseng, tarçın ve yeşil çay gibi ürünler son derece açlık bastırıcı gıdalardır.

Kahvaltı öğününü atlamak, gün içerisinde bastıran açlık krizlerine yakalanmanın en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Bu nedenle sabahları çok yağlı veya çok tuzlu olmayan, mideyi yormayacak hafif ürünlerle abartmadan bir kahvaltı yapabilmek kişiyi gün içerisinde oldukça idare etmektedir.

İnsan metabolizmasında kan şekeri 2-3 saatte bir düştüğünden kişinin acıktığını hissetmesi normal gösterilmekte; ancak çok uzun saatlerin ardından gelen dayanılmaz açlıkların çözümü olarak gün içerisinde mutlaka hafif ara öğünlerin yapılması gerekliliğinin atlanmamasıdır.

Kişinin beslenme düzeninde özellik olarak “düşük glisemik indekse sahip olan gıdalar” yer aldıkça, tok hissetme ihtimaliniz artarken aniden gelen açlık hisleriniz azalmaktadır.  Lahana, ıspanak, brokoli, çilek, elma ve tam tahıllı ürünler gibi ürünler vücutta açlık hissiyatının bastırmasına engel olabilir niteliktedir.

 

 
Son 50 Yorum
  1. Ahmet Süngerli
  2. Ahmet Süngerli

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.