Menu

A vitamini hangi besinlerde bulunur


A vitamini karaciğerde depolanır. Eksikliği sonucu gece görme kaybına, yorgunluk, deri döküntüsü ve sivilce oluşumuna neden olur. Diş, diş etleri ve saçlar için önemli bir vitamindir. Beta karoten’e A vitamini adı verilir. Beta karoten toksit olmadığı için, aşırı alındığında bile tehlike arz etmez. Fakat A vitamini fazla alındığında, zehir etkisi yapar. Sinir sisteminde ve dalakta hasar oluşturabilir.

Bir kaç ay, günde 50.000 ünite alındığı zaman ölüme bile yol açabilir. A vitamini eksikliği sonucu, kilo alamama, boyun uzamaması, gözyaşının yetersizliği, gözün parlaklığını yitirerek kuruması, diş sağlığının bozulması sorunlar  oluşmaktadır.

A vitaminin bulunduğu besinler

Kayısı, yumurta, havuç, kıvırcık, şalgam ve şalgam yaprağı, balkabağı, ıspanak, brokoli, karnabahar, taze tropik meyveler, domates, yağsız et, tereyağı, süt, karaciğer, kereviz, marul, portakal, erik, kuşkonmaz, maydanoz, lahana, balık yağı, fıstık, ceviz, patates ve bezelyede bulunur. A vitamini ısıya dayanıklıdır. Ultraviyole ışınlarına karşı ise dayanıksız olduğu için, yiyecekler renkli şişeler içinde muhafaza edilmelidir.

a-vitamininin-bulundugu-besinler


Faydaları nelerdir?

A vitamini, aynı zamanda yağda eriyen vitaminlerdendir. Cildimiz için de önemli bir vitamindir. Görme, büyüme ve vücudun enfeksiyonlara karşı direnç göstermesi için gerekli olan bir vitamindir. Burun, boğaz, akciğerler ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı korur. Cilt, saç ve ceninin rahim içindeki gelişimi ve bazı kolit türleri ile Chron hastalığını en aza indirgemek için gereklidir. Kemiklerin sağlıklı gelişimi, kemik yapısının gelişmesi ve bağışıklık sisteminin düzenli işleyişinde önemli rol oynar. Hamileler, emziren anneler, pankreas sorunu olanlar ve safra kesesi taşı olanların A vitaminini daha fazla almaları gerekiyor. Ayrıca, bazı antibiyotik ilaç kullananların yüksek dozda A vitamini  içeren besinlere ihtiyacı vardır. Günlük A vitamini ihtiyacı erkeklerde 1000, kadınlarda ise 800 mg’dır. Kadınlarda gebelik esnasında A vitamini gereksinimi artar.
Son 50 Yorum
  1. Asd
  2. bz
  3. sedanur
  4. azad

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.