Menu

3000 Yıllık mucize


“Felyevme nünecciyke bibedenike.”

Yûnus Sûresi 92

“Boğulan Firavun’a der: ‘Bu gün senin boğulan cesedine necat (kurtuluş) verecegim.” (Sözler, S. 402)

“Tâ ki, senden geridekilere bir ibret olasin.. Ve süphe yok ki, insanlardan birçoklari bizim âyetlerimizden (delillerimizden) gafillerdir .” (Ö. Nasuhi Bilmen, Kur’an-i Kerim Meâli, Yûnus S., S. 1425)


Bu İngiltere’de British Muzeum’de bulunan bir insan cesedidir. Sözkonusu müzenin “Mumyalar Bölümü” ndeki bir cam fanus içinde teshir edilen cesed, 3000 yil önceki bir insana ait olmasina ragmen etleri ve derisi dökülmemis vaziyetteydi. İngiliz Arastirma Grubu tarafindan Kizildeniz civarındaki kızgın kumların altından çıkartılarak ülkelerine getirilen bu cesedi benzersiz kilan özellik ise, mumyalanmamis durumda olusuydu. Acaba ilaçlanmis mumyalar bile çürürken, hiç korunmamis (iç organlari alinmamis ve ilaçlanmamis) bir cesedin 30 asir boyunca sapasaglam kalmasinin hikmeti nedir?” Bu cesetin Hz. Musa’yı(a.s.) ve kavmini öldürmek üzere Kızıldeniz’e kadar kovalayan Firavun’un (Misir Krali 2. Ramses olduğu sanılıyor) Kızıldeniz’de boğulduğu zamanki cesedi olduğu ifade edilmektedir. Mucize eseri ortadan ikiye ayrılan Kızıldenizden Hz. Musa ve kavmi geçince Firavun sulara gömülmüş ve Allah ibret olarak onun cesedini çürütmemiştir.

Yûnus Sûresinin 90 ve 91. âyetleri bu hâdiseyi söyle anlatiyor: “Israilogullarini denizden geçirdik. Firavun ve askerleri, haksizlik ve düsmanlikla artlarina düstüler. Firavun tam bogulacagi sirada, ‘Inandim ki israilogullarinin imân ettiginden (yani Allah’tan) baska bir ilâh yokmus. Artik ben de müslümanlardanim’ dedi.”

Fakat Cenab-i Hak firavunun imânini kabul etmemis ve ona Cebrail (A.S.) vasitasi ile söyle hitap buyurmustur: “Ona, ‘simdi mi imân ediyorsun?’ dendi. ‘Halbuki daha önce baskaldirmis ve bozgunculuk etmistin.” Ayni sûrenin 92. âyetinde ise, söyle buyurulmaktadir: “Felyevme nünecciyke bibedenike. ”

ZAFER’in “ÜÇBIN YILLIK MUCIZE” yazisi, Türk okuyuculari arasinda gerçekten takdir uyandirmisti. Çünkü konu, sadece bir arastirma gõzüyle ele alinmamis, âyet ve tefsirler açisindan da incelenmisti. Meselâ 1144 yilinda vefat eden Zemahserî, Yûnus Sûresinin sözkonusu âyetinin tefsirini, kendisinden 8 asir sonra bulunacak olan cesedi âdeta görür gibi yapiyordu:

“Seni, deniz kenarinda bir köseye atacagiz. Cesedini tam, noksansiz ve bozulmamis halde, ciplak ve elbisesiz olarak, senden asirlar sonra geleceklere bir ibret olmak üzere koruyacagiz” (Kessaf Tefsiri, Cilt 2, S. 251/252)

Ayet ve tefsirlerde, Firavun’a ait cesedin tam ve noksansiz oldugunun bildirilmesi, onun mumyalanmamis durumuna isarettir. Ve bulunan cesed, tefsirdeki gibi çiplak ve elbisesiz olup, derisi dahi dökulmeyecek sekilde korunmustur.

kaynak: Zafer dergisi, Sayi 200, 1993

FİRAVUN 2. RAMSES
Son 50 Yorum
 1. Sumeyye aras
 2. Melek gürler
 3. Adana
 4. hüseyin ortaç
 5. KEMAL HACITAHİROĞULLARI
 6. Abdulhakim
 7. Anonim
  • Anonim
  • İbrahim
 8. Süleyman gökçe
 9. Süleyman gökçe
 10. EFSUNGÜLŞEN
 11. Korelo
 12. Korelo
 13. Bilimci
 14. Ridvan kaya
 15. Anonim
 16. Sek
 17. İzan
 18. murat uyar
 19. Anonim
 20. GRİ LADY
 21. Ahmet
 22. Ekrem yuce
 23. Servet
  • eminekurtukgu
 24. recep
 25. Atilla Yeşilçimen
  • Anonim
 26. Ali Kürşat Budan
 27. Temel Aygün
 28. ilhan
  • süreyya
  • Anonim
  • birisi
 29. Deniz Karagülle
 30. Tamer Sermenli
 31. Mehmet Kaçmaz
 32. Demir Salih Ertaş
 33. Erol Emmi Okul Servisleri
 34. Fikri Aktan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.