Menu

300 kalori yakmanın 20 yolu


300 kalori yaktıran sporlar

Kilo vermek her insan için farklıdır. Çünkü her insanın metabolizma hızı farklıdır. Metabolizmanız ne kadar hızlı çalışırsa o oranda kilo vermeniz kolaylaşır. Her şeyi yiyerek kilo almayan insanların vücut metabolizması hızlı çalışmaktadır. Kilo vermek için, egzersiz yapmak gereklidir. Peki, hangi egzersiz ile kaç kalori verilir?

kalori yakmak


Vücudunuzun günlük yaktığı bir kalori miktarı vardır. Bu, yaşınız, kilonuz ve yaptığınız egzersizler ve yedikleriniz ile alakalıdır. Normal ve sağlıklı yetişkinlerde günlük en fazla  1.500- 3.000 kalori yakılır. Yediğiniz her şey, sindirim dahil olmak üzere enerji için kullanılır. Bundan fazla olan yani kalan kaloriler yağ olarak vücutta depolanır. Bu nedenle, kilo vermenin en kolay yolu, harcadığınız kadar kalori almaktır.

Günlük aldığınız kalori miktarını azaltırsanız, vücudunuz yağ depolamayacaktır. Aldığınız kalori miktarını azaltarak, kilo verebilirsiniz. Öte yandan, aldığınız kalori miktarını aynı tutarak egzersiz yapıp, fazlalıkları yakabilirsiniz. Günlük aldığınız kaloriden 500 kalori eksiltmek veya 500 kaloriyi yakacak egzersiz sizde kilo vermeyi sağlar.

Fakat, unutulmaması gereken şey, her bünyenin farklı metabolizma hızına sahip olmasıdır. Metabolizması hızlı olan kişilerde egzersiz yapmak, kalori vermeyi hızlandırırken, yavaş çalışan metabolizma hızı ayda 1-2 kilo vermenizi sağlar. Egzersize devam ettikçe, metabolizma hızlanır böylece kilo verme oranı aylar içinde artarak devam eder.

Hangi aktivite ile 300 kalori yakılır?

Yürüyüş, 60 dakika,

Doğa yürüyüşü, 40 dakika,

Voleybol, 80 dakika,

Okçuluk, 70 dakika,

Ata binmek, 60 dakika,

Bahçe işleri ve çim biçme, 60 dakika,

Ağaç dikmek, 54 dakika,

Ot yolmak, 52 dakika,

Kaykay, 48 dakika,

Seksek oynamak, 50 dakika,

Koşu, 24 dakika,

İp atlamak, 24 dakika,

Paten kaymak, 35 dakika,

Tenis, 35 dakika,

Bisiklete binmek, 30 dakika,

Golf, 45 dakika.

 
One Response
  1. S.Harika Güzel

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.