Menu

2,5 Trilyon Dolar Yeraltında Yatıyor !


maden-rezervleri

Türkiye’nin doğal zenginliği : Madenler

Dünya üzerinde pek çok ülkenin kendince zenginlikleri bulunmakta ve bu tip ülkelerden bahsedilirken kendi varlıkları arasında sahip olduğu bu zenginliklerde de bahsedilmektedir. Bizim ülkemizde de her alandan pek çok zenginlik bulunduğu gibi maden alanında da ülkemiz uluslararası çizelgede zenginlik açısından madenleriyle de anılmaktadır.

Dünya üzerinde genel olarak ticareti yapılmakta olan 90 ayrı çeşit maden bulunmaktadır. Bu madenlerin toplam 77 tanesi ise Türkiye’de bulunmakta ve her türlü ticaretin içerisinde adları geçmektedir. Bahsi geçen tüm bu madenlerin toplam piyasadaki değerine bakıldığında ise 2,5 Trilyon dolarlık bir serveti elimizde barındırdığımız ortaya çıkmıştır.

Konuyla alakalı ülkemizde bulunan, kısaltılması “MTA” olan “Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'”nün yaptığı araştırmalar neticesinde, ülkemizde en fazla 15,8 milyar tonluk serveti ile dolomit bulunmaktadır. Çok nadir bulunmakta olan bir kireç taşı türü olan dolomit, hem seramik yapımında hem de cam yapımında oldukça değerli olarak kullanılabilmekte olan bir üründür.

Bunun dışında yüksek meblağdan düşük meblağa göre sıralarsak; 13,9 milyar ton mermer, 12,3 milyar ton linyit kömürü, 1,2 milyar ton taş kömürü, 5,7 milyar ton kaya tuzu, 3 milyar ton bor, 1,5 milyar ton ponza, 1,9 milyar ton da bakır cevheri bulunmaktadır.

Bunun dışında ülkemizde oldukça sevilen ve beğenilerek kullanılan ürünlerden biri olan altın rezervlerine bakıldığında ise, topraklarımızda 7000 ton altın rezervinin bulunduğu gözlerden kaçmamaktadır. Ortalama olarak 6500 ton net rezervden bahsedilse de bununla birlikte altından sonra oldukça değerli olan gümüş rezervinin de 1926 tonluk bir civarlarda olduğu görülmüştür. Yine global olarak maden ticareti konusunda kendisine yer edinen madenlerden feldspat madeninin rezervinin 239.000 ton, fosfat kayası madeninin 70.000.000 ton ve manganez madeninin 4.000.000 ton olduğu bilgisine ulaşılmıştı

 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. seddar
 3. Türkoğlu
 4. halil
 5. alpiye
 6. must
 7. bor
 8. tuareg
 9. cavitelgezdi
 10. cavitelgezdi
 11. Mustafa kaya
  • seddar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.