Menu

15 adımda zekanızı geliştirin daha pratik ve akılcı düşünün


Beyin gücünüzü artırmak, stratejik ve pratik düşünmek aslında sandığınızdan daha kolay. Sağlıklı besinler tüketmek, egzersiz yapmak, yeni alışkanlıklar edinmek, düzenli uyumak vb. birçok küçük değişiklik ile zehir gibi bir zekaya sahip olabilirsiniz.

İşte 15 adımda zekâ geliştirmenin ve daha sağlam bir kafa ile daha sağlam bir vücuda sahip olmanın yolları

1. Sağlıklı beslenin, vitamin, omega 3 ve antioksidan açısından zengin gıdalar tüketin.

Balık, bitter çikolata, peynir, zeytinyağı, turp, soya, sarımsak, yeşil yapraklı sebzeler, somon, elma suyu, kuru incir, bıldırcın yumurtası tüketin. Bu gıdaların beynin üretkenliğini artırdığı bilinmektedir.

C vitamini yönünden zengin meyveleri, B vitamini içeren kuruyemişleri ve baklagiller ve süt ürünlerinde bulunan D vitaminini kesinlikle tüketin. Bu vitaminler beyin gücünüzün yüzde 10’a kadar gelişmesini sağlayacaktır

2. Bulmaca çözün.

Zekanızı geliştirmek için her gün gazetenizi okuduktan sonra bulmaca ekini mutlaka çözün. Kelime bulmacaları ve sudoku gibi bulmacalar hafızanızı artırmak ve beyninizi güçlendirmenin yanında Alzheimer hastalığı riskinizi de düşürecektir. Günde bir çengel bulmaca çözmek bile beyninize çok iyi gelecektir.

3. Zekâ oyunları oynayın.

526888496_1280x720

İnternet üzerinden beyin geliştirmek için oynayabileceğiniz birçok zekâ oyunu bulunmaktadır. Öte yandan satranç, dama, briç vb. zekâ oyunları da beyin sağlığı için birebirdir.

Bu oyunları oynamak tıpkı bulmaca çözmek gibi beyninizi güçlendirecek, Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi azaltacak ve stratejik ve pratik düşünebilme yetinizi artıracaktır. Aynı zamanda hafızanız güçlenecek, dikkatiniz artacak ve beyninizin veri işleme hızı artacaktır.

4. Bir müzik aleti çalmayı öğrenin.

Yalnızca müzik dinlemek bile beyinsel aktivitelerinizi geliştirebilir, ancak bir müzik aleti çalmak beyniniz için harika bir etkinliktir. Enstrüman çalmak beyninizdeki hemen hemen her bölgenin aynı anda çalışmasına sebep olur, özellikle de görsel, işitsel ve motor kortekslerin.

Müzik aleti çalmak beyinde spor yapmakla aynı performansın gerçekleşmesine yol açar. Ayrıca bir enstrüman çalmayı öğrenmek görsel, işitsel ve motor becerilerinizin gelişmesini sağlar ve zekâ geliştirir.

5. Bol bol kitap okuyun.

Beyin geliştirmenin en bilinen ve en klişe olan yolu ise kitap okumaktır, bu konuda bir sürü insan hemfikirdir. Kitap okumak beyninizdeki nöronların birbirine bağlanmasını destekler ve düşünsel gücünüzün gelişmesini sağlar.

Kitap okumak ayrıca kelime dağarcığınızı, empati yeteneğinizi ve analitik zekanızı yüzde 15 oranına kadar artırır. Özellikle dünya klasikleri ve romanlar bu konuda size yardımcı olacaktır.

6. Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Beyin egzersizi yapmak da zekâ gelişimi için yararlıdır ancak bilim adamlarına göre fiziksel egzersiz yapmak da beyin sağlığınız için aynı oranda, hatta daha da faydalıdır. Egzersiz yapmak kan dolaşımınızı hızlandırır ki bu da beyin fonksiyonlarının gelişmesine yol açar. Ayrıca hareket etmek vücudumuzun beyin hücreleri üretmesine yardımcı olan bir protein salgılamasına yol açar.

Öte yandan vücutta glikoz ve yağlar hareket edildiğinde daha hızlı metabolize edilir, bu da beyninize ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlar. Spor yaptığınız zaman beyninize daha çok oksijen gider.

Tüm bunların yanında vücudunuzdaki stres seviyesi azalıp sağlığınız da önemli oranda iyileşir. Her 2-3 günde bir egzersiz yapabilirsiniz.

7. Yeteri kadar uyuyun.

Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi için bireylerin günde 7-8 saat kadar uyumaları gerekir. Karanlık vücudun melatonin hormonu salgılamasını tetikler, bu hormon uykuda salgılanır ve vücut fonksiyonlarını düzenler.

Gün ışığı ise vücutta strese yol açan kortizol hormonunun salgılanmasını tetikler ki bu da uyku kalitesinin azalmasına, iştahın artmasına ve depresyona yol açar.

Uyumak, beynin kendini yenilemesini, fonksiyonlarını sürdürebilmek için gereken enerjiyi üretebilmesini sağlar. Uykuda gün içinde edinilen bilgiler depolanır ve beyin fonksiyonları düzenlenir. Bu yüzden düzenli ve erken saatlerde uyumak, uyku düzenine sahip olmak beyin sağlığı için çok önemlidir.

8. Sosyalleşin.

Duke Üniversitesi bilim insanları düzenli olarak sosyal aktivitelerde bulunmanın Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi önemli ölçüde düşürdüğü keşfetti.

Ayrıca arkadaşlarınızı, ailenizi ve sevdiklerinizi ziyaret etmek, bir kulübe üye olmak gibi sosyal aktivitelerin hafıza kaybını önlediğini ve hafızayı güçlendirdiği ortaya çıktı.

Ayrıca muhabbet etmek gibi basit eylemlerin beyin fonksiyonlarının iyileşmesine, zeka gelişimine, düşünce gücünün artmasına, aritmetik testlerde daha başarılı olmaya yol açtığı biliniyor. Yeni insanlarla tanışmak ise beynin üretkenliğini yüzde 10’a kadar artırabiliyor.

9. Sevin!

Sevmek yaratıcılığı, analitik düşünceyi ve üretkenliği geliştirerek beyninizin stresle başa çıkmasına yardımcı olur ve sizi mutlu eder. Sevdiklerinize günde en az bir saat ayırmak, onların hikayelerini dinlemek, onlara sarılmak, onlara iltifatlar etmek ve sık sık gülümsemek beyin faaliyetlerinizi geliştirir ve size daha mutlu bir hayat yaşama imkânı sağlar.

10. İçki ve sigaradan uzak durun.

İçki içmek hafıza kaybına, depresyona, beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına, beyin hücrelerinin ölmesine ve daha birçok negatif duruma yol açar. Vücudunuza bir iyilik yapın ve içki içmeyi bırakın.

Sigara içmek ise içinde nikotin sebebiyle beyin fonksiyonlarını yüzde 20’ye kadar düşürmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra beynin tekrar normal işleyişine kavuşabilmesi için 6 ay gerekmektedir.

11. Beyin egzersizleri yapın.

Haftada birkaç kez beyin egzersizi yapmak konsantrasyonunuzu ve analitik düşünebilme becerilerinizi geliştirir. Zeka geliştirmek için kullanmadığınız elinizle (örneğin sağ elinizi kullanıyorsanız sol elinizle) dişlerinizi fırçalamak, kullanmadığınız elinizle resim çizmek, altyazılı yabancı filmler izlemek, gideceğiniz yere farklı yollardan gitmek gibi küçük egzersizler iyi gelecektir.

12. Yeni bir şeyler öğrenin.

Beyninizi ne kadar çok kullanırsanız beyniniz o kadar güçlenir. Hiçbir şey bilmediğiniz bir alanda bilgi sahibi olmak beyninizi kullanmanın en etkili yoludur.

Yeni bir dil öğrenmek beyninize yeni düşünme şekillerini ve ifade etme şekillerini öğreterek düşünsel zekanızı geliştirecektir.

Herhangi bir dans türünü öğrenmek beyninizin fonksiyonlarını geliştirdiği gibi Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi de belli ölçülerde düşürecektir.

13. Meditasyon yapın.

Kısa süreli bir meditasyon seansı bile beyninize uzun vadeli yararlar sağlayacaktır. Meditasyon mutluluk seviyenizi yükseltir ve stres seviyenizi düşürür, bu da beyinsel fonksiyonlarınızda iyileşmeye yol açar.

Meditasyon yapmak hayatınızdaki somut şeylere odaklanıp soyut şeyleri (düşünceler, stres, duygular, endişeler) unutmanızı sağlar. Somut şeyler insanlar, eşyalar, doğa ve vücudunuz gibi şeylerdir. Meditasyon yapmak vücut-beyin bağlantısının oluşmasını sağlar ve beyninizle vücudunuzun uyum içinde çalışmasına yardımcı olur.

14. Mozart dinleyin.

Klasik müzik dinlemenin beyin üretkenliğini yüzde 15’e kadar artırdığı bilinmektedir. Bir işe başlamadan önce yaklaşık 20 ile 30 dakika boyunca Mozart’ın eserlerini dinlemek sizi rahatlatacak ve vücudunuzun biyoritmini düzenleyerek daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.

15. Günlük tutun.

Günlük tutmak beynin bilgileri daha uzun süreli tutabilmesine ve öngörülü olabilmesine yardımcı olur. Gün sonunda o gün içinde yaşanan olayları yazın ve bu olayları pozitif ve negatif duygular yaratanlar olmak üzere ikiye ayırın.

Ne yapmayı planladığınızı ve gerçekte ne yaşandığını not alın. Pozitif duygularınızı artırabilmek için neler yapmanız gerektiğini analiz edin. Ertesi sabah yazdıklarınızı okuyun.

Bir süre sonra beyniniz haftalar hatta aylar öncesinde yaşanan olayları hatırlayarak daha sonra yaşanacak olaylarda almanız gereken en doğru kararları alabilmenizi sağlayacaktır.

Kaynaklar:

http://www.eatthis.com/ways-to-train-brain/

https://brightside.me/inspiration-health/15-proven-ways-to-improve-your-brainpower-263910/
Son 50 Yorum
 1. Daydaydiday
 2. Daydaydiday
 3. ali
 4. serra
 5. Padisah
 6. filiz
 7. sinan kuru
 8. yorgun
 9. Anonim
 10. bad girl
 11. dr sema
 12. Anonim
 13. çağlar
 14. Birsen
 15. sağanee :D
 16. enes emre yol
 17. datü
 18. zeki
 19. Habib SEN
 20. Menevşe
 21. Samet Ceyhan
 22. Nazlı
 23. Samil Körkü
 24. Ibrahim Kavlak
 25. Yusuf Karakuş
 26. Saime Güngör
 27. Ravil Qenberov
 28. Ahmet Demiral
 29. Ömer Taşar
 30. hayal
 31. melike
 32. süngerbob
 33. süngerbob
 34. musa
 35. defne
 36. fatoş
 37. lara

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.