Menu

10 adet Retro dekorasyon uygulaması


Retro, sözlükte geriye dönüş demektir. Son yıllarda çok fazla kullanılan bu stil sayesinde evlerde rengarenk bir etki yaratılıyor. Özellikle retro tarz döşenmiş pek çok eve rastlamak mümkün.

Canlı renkler ile eski zamanların mobilya, aksesuarlarının bir araya gelmesine retro tarz denilmektedir. Fakat bu tarzı uygularken dikkatli olmak lazımdır. Fazlası abartılı ve rahatsız edici bir etkiye sahip olabilir.


Eskilerden kalma metal bir masa, sandalyeler ve kilimler ile yaratılan etki dikkat çekicidir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bu tarz çok sade bir uygulamadır. Koyu mavi, pembe ve bordo renklerin hakimiyetinde bir kontrastlık yaratılmış ve bakınca ahşap etkisini de fark ediyorsunuz.


Küçük bir yatak odası retro tarz ile dekore edilirse nasıl olur sorusunun yanıtı yukarıda ki resim olsa gerek. Duvarlarda renkli duvar kağıtları 1950-70 yıllarının favorileridir. Basma, pazenden üretilmiş olan yatak örtüleri veya dantelli çeyizlikler sandıklardan çıkarılabilir. Ortaya yukarıdaki gibi sıcak, sevimli bir yatak odası çıkıyor.


Rengarenk ve etkileyici bir retro yatak odası tasarımı. Retronun geleneksel rengi olan mavi, mor, yeşil, sarı ve pembe bir arada kullanılmış. Bol yastık ve yatak üstündeki kalın dokulu cibinlik ile biraz hint vari egzotik bir tasarım yapılmış. Fakat dikkatinizi çekerse hiç gözü yormuyor hatta gülümsetiyor.


Retro stilin başlıca aksesuarları olan bu dressuarları kapı girişlerinde, yatak odalarında hatta salonlarda kullanabilirsiniz. Eskicilerden edilinebileceği gibi mobilya mağazalarında da rahatlıkla bulabilirsiniz. Kesinlikle, romantik ve hoş bir etki yaratmaktalar. Salonda, çalışma masası, yatak odanızda tuvalet masası, antrede karşılama için çok idealler.


Pembe rengin verdiği huzur ve mutluluk kahverengi ve krem ile birleşince sakin bir retro tarz yaratmış. Dikkatinizi çekiyorsa, duvarlar kahverengi ama hakimiyet pembe rengin üstünde. Bir oturma odasını böyle dekore ederek, rahat ve huzurlu bir alan yaratılabilir.


Masal kitaplarında var olan mutfaklara benziyor değil mi? Bu mutfak, vintage ve retro karışımı bir fransız stil (provence) tasarımdır. Vintage, 1920-50 yılları arasındaki aksesuarları kullanan bir stildir. Camların üstündeki dantelli perdeler, masa örtüleri hoş ve yumuşak bir etki yaratıyor. Duvardaki tabaklıklarda olan aksesuarlar ile çok eskilere anneannelerimizin mutfaklarına hoş bir yolculuk yapıyoruz.


Banyolarda ahşap kullanılırsa bir de eskitme yapılırsa işte karşınıza böyle şık ortamlar çıkıyor. Çiçekler, ahşap veya koyu turkuaz rengin hakimiyetinde yapılan bu banyo tasrımları hepimizin ilgisini çekiyor. Son yıllarda çok favori olan bu tasarımlar, bit pazarlarından toplanan dolapların evde boyanması ile kullanılıyor.


Eski metal ayaklı sandalyeler ve cam sehpa ile yaratılan retro dekorasyon dikkat çekici. Mavi, kahverengi etkisi çok şık ve elit bir hava yaratıyor. Anne ve anneannelerden eski eşyalar toplanabilir.


 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.