Menu

Ziggurat nedir

ziggurat baş

Ziggurat, Mezopotamya uygarlıklarının tapınaklar için yaptıkları piramitlere benzer yapılarıdır. MÖ.3.500-4.000 yılları arasında Sümer, Babil ve Asur uygarlıkları tarafından yapılmıştır.

ziggurat1

Mezopotamya uygarlıklarında Tanrı Dağı olarak isimlenir. Tabandan başlayan ve yukarıya doğru küçülen en tepe noktasında teras bulunan bir yapıdır. Zigguratlar inşaa edilerek, tanrıya bir ev yapılmış oluyor ve çeşitli sıkıntılar, sorunlar yaşanmayacaktır. Genelde seçilen yüksek tepeler veya dağlara inşaat yapılırdı.

ziggurat2

Yunan Heredot kitabında Zigguratlar hakkında çeşitli bilgiler veriyordu. Sel ve yağmurdan kurtulmak için rahiplerin özellikle yüksek yaptığı söylenmektedir. Bina çevresine 3 giriş yapılır bunun sebebi ise insanların girmesini engellemekti. Tapınak içinde çeşitli odalar, yaşam alanları yapılırdı. Etrafında ise şehir kurulurdu. En büyük zigguratınsa, Babil’de Marduk olduğunu anlatan Heredot, bunun 7 katlı, renkli olduğunu anlatmıştır.

ziggurat3

Zigguratların, kral mezarı, tapınak veya yıldız gözlem evi olduğu düşünülse de kilden ve çamurdan yapıldıklarından dünya da çok örneği kalmamıştır. Pek çok arkeolog, Orta Amerika’da ki piramitler ile bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.