Zeytinyağının kansere karşı koruyucu etkisi
Menu

Zeytinyağının kansere karşı koruyucu etkisi

zeytinyağı

Vücudumuz nefes alırken bile serbest radikal üretir. Serbest radikaller, direk sağlıklı hücrelere saldırır ve kanserin başlamasına neden olur. Serbest radikaller, yemek yerken, spor yaparken, nefes alırken oluştuğundan onlarla savaşabilmek çok önemlidir. Uzmanlar, dünyada en az kanser vakalarının Akdeniz’de olduğunu fark etmişlerdir. Bu bölgenin zeytinyağı tüketimi çok fazladır.

zeytinyağı ve kanser

Lökotrienler ve prostoglandinler çoklu doymamış yağ asitleridir. Bu kimyasallar, vücudumuzda tümör yaratırlar. DNA yapısını bozan ve tümör oluşturan bu kimyasallar, sıklıkla doymamış yağlardan üretilirler. Fenolik maddeler kanserin gelişimini yavaşlatan bileşiklerdir. Zeytinyağının yapısında fenolik bileşikler fazlasıyla vardır. Bu nedenle, zeytinyağı kansere karşı bir koruyucudur.

Fareler üzerinde zeytinyağı ile yapılan deneylerde, kimyasal olarak kanserin azaldığı fark edilmiştir. Margarinlerin kanseri tetiklerken, zeytinyağı, domates, soğan ve sarımsak ile beslenenlerde kanser etkisi azalmaktadır. Özetle, tekli doymamış yağ oranı düşük beslenme kansere karşı engelleyicidir.

Antioksidanlar, zeytinyağında bulunurlar. Antioksidan açısından zengin bir beslenme şekli, serbest radikalleri vücudumuzda etkisiz hale getirir. Ayrıca zeytinyağı içinde bulunan ferulik ve kaffeik asitler güneşin oluşturduğu zararlı UV ışınlarından da koruma yapmaktadır. Bu şekilde baktığımızda zeytinyağı çok önemli bir yağdır.

Amerika’nın çok önemli bir bilim dergisi olan  The archives of ınternal medicine’de yayılanan bir incelemeye göre, yüksek oranda zeytinyağı tüketen kadınlarda göğüs kanserine yakalanma riskinin çok düşük olduğu söylenmiştir. Ayrıca prostat kanserine engel olan b-sitosterol kimyasalının zeytinyağında var olduğu söylenmektedir. Uzmanlar, hücre içinde haberleşmeyi arttırması ve böylece hücrelerin kontrolsüz çoğalmasına neden olan kanserin zeytinyağı ile çözüldüğünü söylüyorlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.