Zeytinyağı nasıl yapılır
Menu

Zeytinyağı nasıl yapılır

zeytinyağı

Binbir çeşit faydası olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Kur’an-ı Kerim’de de zikredilen zeytin’den elde edilen bu muhteşem zeytinyağı, mutfaklarımızdan ve soframızdan eksik olmamalı. Peki, zeytinyağı nasıl yapılıyor?

zeytin

Zeytinyağının hammaddesi zeytinler toplandıktan sonra sıkılmaya hazır hale getirilmek için ayıklanır ve temizlenir. Eski dönemlerde sıkma işlemi için taştan ya da mermerden yapılma tekerlekler kullanılmaktaydı. Bugün çelikten imal edilmiş silindirler kullanılarak sıkma işlemi yapılmaktadır. Sıkma işleminde zeytin hamur haline getirilir ve 20-40 dakika kadar yoğurulur. Yoğurulma sırasında yavaşça su eklenir ve yağ moleküllerinin bir araya toplanması sağlanır.

zeytinyağı üretimi

Modern teknolojide yağ üretme sistemlerinde yoğurma için, içerisinde zararsız bir gaz olan oksitlenmeyi önleyici tanklar kullanılmaktadır. Dolayısıyla daha lezzetli ve kaliteli yağ elde etmek mümkün olmaktadır.

zaeytinyağı nasıl yapılır

Yoğurma uygulamasından sonra bir miktar daha sıkılan zeytin hamuru santrifüj makinesine aktarılır. Yüksek hızda döndürülen santrifüjün ortasındaki haznede su ve yağ birikir. Daha sonra su ile yağ birbirinden ayrıştırılır. Ayrıştırılan yağlar rafine edilebilir ya da doğal haliyle ambalajlanabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.