Zayıflık tedavisi
Menu

Zayıflık tedavisi

Şişmanlık yani obezite, çok tehlikeli bir hastalıktır. Fakat aşırı zayıflık ta obezite kadar tehlikeli bir rahatsızlıktır. Fazla yağlar ne kadar zararlı ise, yağ tabakasının normal seviyenin altında olması da zararlıdır.

Zayıflık, hormonal ve troid bezinin çok çalışması ile olabildiği gibi, farklı rahatsızlıklardan da olabilmektedir. Tedavi edilmesi gereken bir durum olan zayıflıkta, tedaviye düzenli ve sağlıklı yemek yeme alışkanlıkları kazandırılarak başlanır.  Kilo almak isteyenler genelde yağlı yiyeceklere yoğunlaşırlar, aslında düzenli bir şekilde sebze ve meyveler, çeşitli vitamin destekleri ile düzenli kilo alımı sağlanmalıdır. Bir diyetisyen yardımı ile bu alışkanlıklar sağlanmalıdır. Günlük, almanız gereken kalori ihtiyacından daha fazla kalori alınmalıdır. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme yapılmalıdır.  B vitamini iştah arttırıcı bir etkiye sahiptir ve bu nedenle yüksek oranda tüketilmelidir. Güçsüzlüğü kaldırmak amaçlı spor yapılmalıdır. Kasları kuvvetlendirmek ve kas oluşumu sağlanması gerekmektedir. Zayıflamak isteyen hastalarda, yanlış yapılan diyetler ile zayıflama hastalığı oluşabilir. Bu hastalıkta, hasta ne kadar kilo verirse versin kendini şişman hissetmektedir. Bir süre sonra, yenilen yemeklerin dozları düşmekte ve hızla kilo verme başlamaktadır. Bu hastalığın hızla tedavisi yapılmazsa, ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Arkadaşınız ya da çocuğunuz, bu tip bir rahatsızlık yaşıyor olabilir. Bu hastalığı tespit etmenin tek yolu belirtilerdir. Hızlı kilo verme, yenilen yemekleri çıkarma, halsizlik ve kemiklerin gözükmesi gibi belirtiler varsa, bir hekime gözükmeli ve psikolojik tedavi ile birlikte yol alınmalıdır. Bu hastalık yüzünden pek çok insan hayatını kaybetmektedir.

Zayıflık, tedavisi gereken bir rahatsızlıktır. Belirli gıdalara karşı alerjen bir bünyeniz olabilir. Bunun dışında, troid ve şeker hastalığı, hormonsal problemler olabilir. Yapılacak olan tahlillerle, metabolizma hızı hesaplanmalı ve tedavisi başlatılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.