Menu

Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

zayiflamak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir

Zayıflamak için yapılması gerekenler nelerdir?

Son yıllarda uluslararası bir sağlık problemi haline gelen ve her yaştan insanı tehlike altına alan şişmanlık probleminin yanında, aynı oranda zayıflamak için belirli çabalar gösteren bireylerin de bulunduğu göze çarpmaktadır. Fazla kilolar insanı her şeyden önce bireysel olarak fiziki açıdan ve ruhsal açıdan rahatsız edebilmektedir.

Bireyin istediği hareket kabiliyetine sahip olamaması, bireysel kaldığı zamanlarının çoğunu yemek yiyerek geçirmesi, egzersizden tamamen uzak bir hayatının olması, şişmanlamasına neden olan bir hastalığının olması ve bununla birlikte psikolojik olarak zayıflanamayacağı fikrinin sahiplenip daha çok besin tüketilmesi ve bunun gibi sayılabilecek daha onlarca nedenle birlikle şişmanlık problemi her geçen gün artan ve mutlaka önüne geçilmesi gereken bir problem olarak gözümüze çarpmaktadır.

Bazı kişilerin bir anda kilo almasıyla birlikte uğraşını vermeye başladığı zayıflama problemleri ya da kalıtsal olarak zaten şişmanlığa yatkın olan bireylerin olayın gidişatını değiştirmek isteyip daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak adına giriştikleri zayıflama işlemleri çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü zayıflama için bir çaba göstermeye başlayan her insanın ortak yaptığı yanlış çok çabuk kilo vermek isteyip beklediği zamanda beklediği kiloları veremeyince psikolojikman daha kötü etkilenip zayıflamak için çaba göstermekten vazgeçmeleridir.

Bu tip durumlarda unutulmaması gereken ilk olay, insan metabolizmasının “sağlıklı” olacak şekilde kısa zamanda fazla zayıflamasının mümkün olamayacağıdır. Bunun en basit mantığı, şişmanlama sürecinde tüketilen besinlerin ne kadar fazla olduğu ve aynı süreçlerde vücudun nasıl hareketten uzak bırakıldığıdır. Kilo alma süreci nasıl bazen uzun dönemlere yayılabiliyorsa aynı şekilde zayıflama süreçleri de uzayabilmektedir.

Çok kısa zamanda çok kilo verdiren diyet programları illa ki bulunmaktadır ancak hiç bir hızlı kilo verme süreci vücut için  sağlıklı olmamaktadır. Çünkü bu tip zayıflama programlarında “vücudu şok etkisine sokma” amacı bulunur ve bu tip şok süreçleri tamamen metabolizmanın dengesini bozarak bize negatif bir karşılama göndermektedir. Bu durumu örneklemek gerekirse; kısa zamanda zayıflatan zayıflama programları uygulanıp istenilen kiloya ulaşılınca zayıflama programının bırakılmasından itibaren vücudun o kısa sürede verdiği kilolar aynı şekilde kısa sürede çoğu kez fazlasıyla geri alınmaktadır.

Bu tip zayıflama programlarında vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve daha pek çok yararlı enzim bir süre vücuda alınmayarak metabolizma şok sürecine sokulur. Vücut da kendi dengesini koruyabilmek için deposundan kalori yakarak zayıflama sürecimizi başlatır. Ancak bu noktada da ok yaygın olarak bilinen bir yanlış, bu şekilde zayıflamaların yağ dokusundan kalori verilerek gerçekleştiğidir.

Metabolizmada zayıflama süreçleri nasıl ilerlemektedir?

Vücut kendini zayıflama sürecine soktuğunda hiç bir zaman ilk önce yağ dokusundan kilo verilmez. Özellikle de kısa süreli zayıflama çabalarında vücuttan ilk önce su kütlesi atıldığı için doğal olarak zayıflama durumu gerçekleşir fakat tekrardan normal beslenme şartlarına dönüldüğünde beslenilen gıdalar vücuttaki eksiklikten dolayı direkt olarak kullanıma alınır ve böylelikle de verilen kiloların geri dönüşü çok hızlı bir şekilde olmaktadır.

Yazımızın başından beri anlattığımız zayıflama problemi için yapılacak en sağlıklı hareket, bir uzman diyetisyene danışarak onun tıbbi bilgileri ışığında sağlıklı kilo verme sürecine geçilmesidir. Bu noktada da dikkat edilmesi gereken gidilen diyetisyenlerin önceden araştırılıp en güvenilir doktorun seçilmesidir. Bazı durumlarda kişilerin öznel olan metabolizma hızları, beslenme ve egzersiz alışkanlıkları göz önünde bulundurulmadan sabit listeler verilmekte ve öyle ki çoğu hasta verilen bu zayıflama programlarının uygulanma süreçlerini çok sıkıntı içerisinde geçirebilmektedirler.

İlk olarak güvenilir bir diyetisyen bulduktan sonra diyetisyenin verdiği programı harfi harfine uygulamak gerekliliği de diğer bir önemli noktadır. Çünkü sürekli olarak bahsettiğimiz gibi çoğu birey istenilen süreçte istediği kiloya ulaşamadığından hemen bütün girişimlerini bırakmakta ve eski yanlış düzenine geri dönmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli durum, her bireyin metabolizmasının farklı hızda çalışıyor olabileceğidir. Yani örnek verilecek olursa; bir kişi 1 saatlik bir yürüyüşün ardından 200 kalori verebiliyorsa aynı mesafeyi yürüyen farklı bir metabolizmada verilen kalori sayısı 50’li rakamlarda geziniyor olabilir.

Bunun en büyük sebebi, vücudun kendisini o güne kadar egzersizler vb. durumlarla hızlandırıp hızlandırmadığıdır. Hayatı boyunca spor yapmamış biriyle hayatının belirli dönemlerinde ya da tüm süreçlerinde aktif olarak sporla uğraşmış bir bireyin metabolizma hızı kesinlikle aynı olmamaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında zayıflamak için yapılması gerekenler adına verilebilecek başlıca tavsiyeler ise şu şekilde olmaktadır;

Her şeyden önce zayıflamak için yapılması gereken bir diyet listesi programı olmalıdır. Kişi bu yola girerken ne kadar süre nasıl bir beslenme düzeni içerisinde olacağını bilerek ona göre beslenmeyi hayatının odak noktası haline getirmelidir.

Bu tip zayıflama süreçlerinin en başında kişinin kendi iradesine güvenmesi çok önemlidir. Eğer ki birey kendine güveniyorsa ve bu işi başarıyla bitireceğine kendisini inandırmışsa, bu inanmışlıkla birlikte çok daha iyi motive olacağı için zayıflama girişimleri daha pozitif sonuç verecektir. Ancak sürekli stres halinde ve her gün tartıya çıkan bir birey olduğunuz takdirde açıkça belirtmek gerekirse zorlayıcı süreçler sizi bekliyor olacaktır.

Her kalori veremediğinizi gördüğünüz anlarda moraliniz biraz daha çöküşe geçecek ve yaptığınız programlarda esnemeye başlayarak sonucunu tamamen bırakmaya kadar götürebilmeniz mümkün olacaktır. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına sürekli kendinizi telkin etmek ve son ana kadar her şeyi en iyi şekilde başarabileceğinize inanmak gereklidir.

Kendinize gösterdiğiniz desteği en yakınlarınızdan da istemek son derece yerinde bir davranış olacaktır. Ailenize ve çevrenizde en yakınınız olarak gördüğünüz kişilere bu süreçlerden bahsederek size sonsuz destek olmalarını rica etmeniz size ekstradan inanç ve güven sağlayacaktır.

Zayıflama sürecinizde beslenmenize dikkat ettiğiniz kadar dikkat etmeniz gereken diğer bir durum da zayıflamak için yapılması gereken sporlardır. Hiç bir kilo verme süreci, sporsuz bırakıldığı takdirde sağlıklı bir şekilde ilerlememektedir. Çünkü bu durumu basit bir şekilde örneklemek gerekirse, vücudun günlük olarak aldığı kalori miktarının bir kısmını zayıflamak için yapılan egzersizlerle erittiğiniz takdirde hem daha fit bir vücuda sahip olarak zayıflamış olacak hem de kaslarınız ve metabolizmanız adına çok daha yararlı şekilde zayıflama imkanı yakalamış olacaksınız.

Egzersizlerle beraber sağlıklı beslendiğiniz süreçlerde mutlaka vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını da tüketmeyi unutmamanız gerekmektedir. Çünkü hem az yiyerek hem de sporla vücudunuzdaki sıvıyı terleme yoluyla dışarı attığınız için metabolizmanız her daim suya ihtiyaç duyan bir yapıda olacaktır. Günlük olarak en az 2,5-3 litrelik bir su miktarını tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Günlük alışkanlıklarınızda da bir takım değişiklikler yaparak kilo vermek adına kendiniz için daha sağlıklı adımlar atabilmeniz mümkündür. Buna örnek olarak günlük okul hayatınızda ya da iş hayatınızda yaptığınız basit işlemler esnasında bir şeyler atıştırma alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınıza son vermeyi gösterebilmemiz mümkündür. Yani iş yerinde bilgisayar başında bir şeyler atıştırmayı keserek ya da akşamları televizyon başında abur cubur yemeyi keserek (zaten diyet listesi uyguladığınızda bu alışkanlıkları kesmek mecburi bir ihtiyaç olacaktır) çok daha rahat kilo vermeniz mümkün olacaktır.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.