Menu

Zatürre hakkında yanlış bilinen 9 gerçek

zatürre hakkında doğru bilinen yanlışlar

Zatürre hakkında yanlış bilinenleri sizler için bir araya getirdik. Zatürre ile ilgili toplumumuzda yanlış edinilen pek çok bilgi vardır. Pnömoni olarak adlandırılan zatürre hakkında yanlış bilinenleri aktarmaya çalışacağız. Bebeklerin ilk altı aylık hayatlarında anne sütüyle beslenmeleri zatürre hastalığına yakalanma olasılıklarını oldukça düşürmektedir. Zatürre ile ilgili yanlış bilinenler nedeniyle hatalı tedaviler uygulanmakta ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına neden olmaktadır.

Zatürre hakkında yanlış bilinenler:

1- Antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

Bu yanlıştır ve tedavisi zatürreye sebep olan etkenler belirlenerek planlanır. Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlarda tedavi edicidir, oysa zatürre her zaman bakteriyel olmamaktadır. Yaygın sebebi bakteriler olsa da, mantar ve virüsler de akciğerleri etkilemekte ve zatürreye yol açabilmektedir.

2- Zatürre bir tür soğuk algınlığıdır.

Bu ifade çok yanlış ve tehlikelidir. Halbuki zatürre, soğuk algınlığı durumundan çok daha fazlasını ifade etmektedir. Başlangıçta soğuk algınlığına benzeyebilir, ancak ilerledikçe ağırlaşır ve ciddi tedavi gerektirmektedir.

3- Yetişkinler zatürre konusunda bağışıktır:

Bu da yanlış bir ifadedir. Doğrusu, bağışıklık sistemleri zayıflayan yetişkinlerin zatürreye yakalanma olasılıkları çok daha fazladır. Bağışıklığın sağlıklı olması genellikle pnömaniyi önler, ancak yine de yakalanmayacağı anlamına gelmez.

4- Zatürrenin önüne geçilemez.

Bu da doğru değildir. Şayet, beslenmenizde ve yaşantınızda sağlıklı yaklaşımlarda bulunursanız zatürreden korunabilmek mümkündür. Örneğin, sigara, alkol, hijyen ve hava kirliliğinden uzak bir yaşam sürerseniz risk çok düşmektedir.

zatürre pnömani

5- Zatürre tedavisi kesinlikle hastanede yapılmalıdır.

Bu herkes için doğru değildir. Zatürrenin şiddeti herkese göre değişkenlik gösterir. Bazılarında hafif seyreder bazılarında şiddetli olabilir. Ağır seyretmeyen zatürre hastalıklarının evde tedavileri mümkündür.

6- Yalnızca soğuk iklimde yaşayan kişilerde zatürre olur.

Bu da yanlıştır. Zatürreye yakalanma olasılığı iklimle oldukça az ilintili bir durumdur. Soğuklarda çok fazla dış ortama çıkmak istemezsiniz. Oysa kapalı ve sıcak ortamlar zatürreye sebep olan bakterilerin çoğalması için çok uygundur. Bundan dolayı da zatürre vakalarında kış mevsiminde artış görülmektedir. Özellikle tropikal iklime sahip bölgelerde sıcak ve nem fazla olduğundan zatürre vakaları daha çok görülmektedir.

7- Zatürrede bir haftalık yatak istirahati mecburidir.

 

Zatürre hastası olanlar için yatak istirahati tavsiye edilir. Bu tavsiye sadece hastalığın kötüleşmemesi içindir ve bir hafta gibi bir zaman belirlemesi yoktur. Zatürre ciddi boyutta değilse bütün gün kıpırdamadan yatılmasını gerektirmez. Hatta, mukusun atılması ve solunumun düzenlenmesi için kısa yürüyüşler yapılması önerilir.

8- Akciğerlerin ikisinde birden görülen zatürre, birinde görülmesinden daha tehlikelidir.

Akciğerlerin yalnızca tekinde görülen akut zatürre, akciğerlerin ikisinde birden olan kronik bir durumdan daha etkili olabilmektedir. Burada önemli olan pnömaninin mevcut durumunun belirlenmesidir.

9- Zatürre aşısı yalnızca yaşlılarda gerekir.

Zatürreye yakalanma riski 65 yaşını geçen kişilerde daha fazladır, ancak yalnızca bu gruptaki kişilere aşı yapılmasının gerekli olduğu düşüncesi yanlıştır. Yaşlı olmayan her gruptaki kişiler eğer astım, diyabet, KOAH gibi sorunları varsa ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar ile aşırı alkol tüketen kişilerin de aşı yaptırmalarında fayda vardır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.