Menu

Zara kimdir

zara

Zara / Sanatçı

15 ocak 1976 İstanbul
Asil adi Nese Zara Yilmaz olan Zara, yüksek Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Şan Eğitim Bölümünde tamamladı. 1991 yılında Milliyet gazetesi’nin açmış olduğu liseler arası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında “Türk Halk Müziği Bayan Solist” dalında Türkiye birincisi oldu. Aynı yarışmaya 1993 yılında iştirak ederek tekrar birincilik kazandı.

1996 yılında TRT’nin açmış olduğu “Yetişmiş Ses Sanatçısı” sınavını kazanarak “TRT Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı” unvanıyla göreve başladı. 1997 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen “Yunus Emre Müzikali” nde Amber rolüyle oyuncu ve solist olarak görev aldı. 1998 yılında 15 aylık çalışmanın ürünü olan Avuntu albümünü 1999 yılında piyasaya sürdü. Aynı yıl Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde “Eylül Fırtınası” isimli ilk uzun metraj filminde Tarık Akan ile başrolü paylaştı. İlk albümünün yankıları sürerken 2000 yılında Boyut isimli ikinci albümünü çıkardı. Albümünde icra ettiği tüm türkülere klip çekerek VCD ortamında verildi. 2001 yılında Osman Sınav’ın yönettiği “Deli Yürek” sinema filminde oyunculuk performansıyla dikkat çekti.

2002’de üçüncü albümü Misafiri, 2003 yılında, 27 eserden ve iki albümden oluşan “Özlenenler”i piyasaya sürdü. Özlenenler’in birinci albümünde Zara, müzik severlere ilk kez Türk Sanat Müziği okuyarak sürpriz yaptı. 2. albümünde ise Eski Türk Film Müziği şarkılarını seslendirerek tanıdık melodileri sandıktan çıkardı. 2003 yılının bir diğer sürprizi de, sanatçı ilk kez Kanal D televizyonunda 28 bölümden oluşan “Gelin” isimli Tv dizisinde başrol oynayarak halkla buluştu. 2004 yılında, 1992’de çekilen ancak deprem felaketlerinden sonra yayını bekletilen, Bayındırlık Bakanlığı ile ortak çalışması AĞIT (Sele gitti) klibi “Doğal Afetlere Bilinçli Toplum” projesi kapsamında yayına girdi.

Kral TV ve MGD gibi saygın birçok organizasyonların ödülleri ile birlikte, 4 yıl üst üste 2000/01/03 en iyi Türk Halk Müziği Kadın Sanatçı Altın Kelebek ödüllerini aldı. Son olarak, sanatçı 2005’te kariyerine, yine çift CD’li Zamanı Geldi albümüyle devam etti. Bu albümün ilk CD’si 17 adet Türk Halk Müziği eseri, yanında 12 şarkılık “70’li yıllar aranjman” CD’si ile çıktı. Sanatçı aynı yıl Ekim ayında Bülbül-i Şeyda isimli senfoni ile Türk Tasavvuf Müziği albümünü piyasaya sundu. TRT’de Zamanı Geldi isimli programın sunuculuğunu üstlenen Zara 41 programda izleyicileriyle buluştu. Mustafa Yıldızdoğan, Belkıs Akkale, İbrahim Tatlıses, Selda Bağcan, Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, İzzet Altınmeşe, Sabahat Akkiraz, Alişan, Funda Arar, Zerrin Özer, Fatih Erkoç, Muzaffer Akgün gibi değerli ustaları ağırladı.

2006 yılının Ramazan ayında ATV’de Tanrı Misafiri adlı sahur programında Zara ünlü konukların evlerinden canlı olarak yayını gerçekleştirdi.

2008 yılın’da uc yillik bir aradan sonra ‘Bahar’ adli calismasi ile sevenleri ile bulustu. ‘Tez Gel Yarim’ adli cikis parcasi ile yilin en cok satan 10 albumu arasina girmeyi basardi. Albumdeki diger bazi populer eserler: Ask Bir Izdirap, Son Fasil, Sunam ve Azeri bir eser olan Isteyirem Gorem Seni idi.

Ikinci Turk Sanat Muzigi calismasi icin hazirliklarini tamalamakta. Calisma 2009’da cikiyor.

Albümleri
Avuntu (1998)
Boyut (2000)
Misafir (2002)
Özlenenler (2003)
Zamanı Geldi (2005)
Bülbül-i Şeyda (2005)
Bahar (2008)

Şarkıları

Aşk Bir Izdırap

avuntu (Ötme Bülbül)

Bakışı Çağırır Beni Uzaktan

Beyaz Giyme Toz Olur

Bir Bahar Akşamı

Bir Rüzgardır Gelir Geçer Sanmıştım

Boş Çerçeve

Bu Gece

Buruk Acı

Değmen benim

Divane Aşık Gibi

Eklemedir Koca Konak

Elif Dedim Be Dedim

Ey Sevdiğim

Gel Ha Böyle

Gurbet Eller

Havalanma Telli Durnam

Hayal Kurdum

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.