Menu

Zamanda yolculuk mümkün mü

zamanda yolculuk

Zamanda yolculuk mümkün mü?

21. yüzyılda pek çok teknolojik gelişme ile beraber yürüyen bir insanoğluyuz. Her geçen gün bilim, fizik, kimya dallarında önemli gelişmeler yapılıyor. Bundan çok değil 20-25 sene önce, cep telefonu ile konuşmak ütopik, internetten erişim sınırlıydı bugün geldiğimiz noktaya bakacak olursak hepsi o dönemlerde hayaldi. Gelişimin baş döndürücü hızında şu sıra bilim adamları sıklıkla zamanda yolculuğu konuşuyorlar. Bunun belki de en destekleyici savları kuantum fiziğine son yıllarda verilen önem olsa gerektir.

Zamanda yolculuk kuramı

Ünlü bilim dahisi Einstein, zamanı yıldızların ve gezegenlerin içinde bulunduğu akan bir nehre benzetir.  Bu nehrin hızı, çevresinde ki kütlelere göre artar veya azalır. Özetle dünyada yaşadığımız bir dakika uzayda 1 dakika değildir. Evrenin bir çizgisi yoktur ve sürekli olarak genişler. Bu nedenle evrende zaman yolculuğu mümkündür. 1963 yılında, ünlü matematikçi Roy Kerr Einstein’ın düşüncesini bir kara delik ile birleştirdi. Zaman akışı kara deliklerde bükülüyor ve girdaplaşıyordu. Böylece, zaman halkası aynaya dönüyor, üzerinde ki insan ölmüyor fakat başka bir evrene geçiyordu. Bu buluşa nötron kurt deliği denildi. Kurt delikleri zamanda bir makine olarak kullanılabilirdi. Bu noktada kuantum fizikçileri, bir cismin çok farklı durumları olduğu savı ile konuya el attılar. Zaman içinde geriye gidersek, alternatif geçmişler bulabilir ve paralel evrenler yaratabiliriz. Kuantumculara göre, zaman bir çataldır tıpkı bir nehrin kollarına ayrılması gibidir. Yani zamanda yolculuk yapılabilir.  Buraya kadar her şey tamamdı fakat bir sorun vardı. Zaman makinesinin çalışabilmesi için gerekli olan enerji, dünyada hiçbir şeyden kaynaklı bulunamayacaktır. Bu enerjiyi bulmak için yüzyıllar sonrasının teknolojisine sahip olmak gereklidir. İkinci konu ise dengedir. Stephen Hawking, kuantum etkisinden önce bir kurt deliğinin yok olabileceğini söylemektedir. Böylece yapılacak olan sistemin sağlıklı olması için çözümlenmesi gereken çok konu vardır. Einstein bunun yapılabileceğini söylese de kuramı çözümleyecek daha çok bilgiye ihtiyaç vardır.

Bilim ilerliyor ve yapılabileceğini sandığımız bir kuram olan zaman yolculuğu belki de kısa süre sonra çözümlenecek gibi görünüyor. Kim bilir belki de bir süre sonra bavulları toplayıp, çocukluğumuza, üniversite yıllarına hatta tarihe yolculuklar yapacağız. Böylece, zamanda yolculuk ütopiklikten çıkacak.

Son 50 Yorum
  1. Feyzi Çakmak ÖZBİLGİN Cevapla
  2. Kâmuran KÜLÜNKOĞLU Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.