Yüzme sporu nedir
Menu

Yüzme sporu nedir

Antik çağlardan günümüze, yüzme sporu her zaman olmuştur. Özellikle Yunanlılar, askerlerine form tutsunlar diye uzun mesafe yüzdürürlerdi. O döneme ait olan yüzme havuzları, bu spora ne kadar önem verildiğini de göstermektedir. Zamanla, yapılan olimpiyatlarda yüzme, spor olarak kullanılmıştır fakat tam manası ile kategorilere girmemiştir.

Yüzme nasıl öğrenilir?

1896 yılında yapılan olimpiyatlarda, ilk kez yüzme spor olarak kabul edilmiş, 1912 yılında bayan sporcular da müsabakalara girmiştir. 1909 yılında FINA yüzme federasyonun kurulması ile yüzme profesyonel bir spor olmuştur. Yüzme, vücudumuzda bulunan bütün kasların aynı anda çalıştığı bir spordur. Yüzmeye ilk başlayan insanlar, suda batacaklarını sandıklarından zorlanırlar. Oysa suda batmanız imkansız gibi bir şeydir. Ağzınızı kapattığınızda burun boşluklarında, genizde ve akciğerlerde biriken hava sizi suyun üstünde tutacaktır. Yüzmeyi öğrenmenin baş şartı, ondan korkmamaktır. İlk defa yüzmeye başlayan insanlara, yüzme tahtaları ile suyun üstünde durma ve ayakları çarparak hareket etme öğretilir. Daha sonra dışarıdan nefes alınıp, suyun içine bırakma, eller ve ayaklar ile suda dengeyi bulma, serbest yüzme için kolların kullanılması öğretilir.

Yüzmenin vücuda faydaları nedir?

Dayanıklılığı ve esnekliğimizi geliştirir, Adaleleri geliştirir ve denge sağlar. Kalbi güçlendirerek, dolaşım sorunlarını düzenler, Fiziksel olarak güçlenir ve daha iyi bir görüntü oluşur. Kilo kontrolü yapar, akciğer kapasitesi genişler, stres ve gerilimi azaltır, eklem iltihaplarında eklem ve bağları güçlendirir, enerji verir, haftada 3 gün yüzen insanlar hızlı kilo verirler. 1 saat yüzmede yaklaşık 300-500 kalori harcanır. Obez hastalarda, hamilelerde özellikle spor olarak önerilir. Suda yapılan hareketler, eklemleri ve bağları zorlamaz. Su içinde vücut ağırlığı karadakinden 10 kat daha azalır. Bu nedenle, bazı fizik tedavilerin suda yapılması önerilir. Özellikle, çocukları erken yaşlardan itibaren yüzme sporuna yönlendirmek gereklidir. Bu sporun fiziksel yararlarından başka, hayat boyunca disiplin kazandırması da oldukça önemlidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.