Menu

Yumurtlama günü hesabı nasıl yapılır

yumurtlama baş

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başlıca yöntemi yumurtlama günü hesaplamasıdır. Fakat, bu tarz hesaplar düzenli adet gören kadınlar için geçerlidir. Düzensiz adet gören kadınlarda hekim tavsiyesi almak gereklidir. Yumurtlama günü hesapları hamile kalmak istemeyen kadınlar içinde kullanıldığı için kesinlikle bilinmesi gereken yöntemlerdir.

yumurtlama günü1

Yumurtlama günü hesabı nasıl yapılır?

Eczanelerde satılan Eliza yöntemi ile yumurtlama günü hesaplanabilir. Bu yöntemde idrarda Lh ölçümü yapılır. Lh kitleri denilen bu kitler ile düzenli evde idrar ile test yapabilirsiniz. Çok güvenilir bir yöntem olarak kabul edilmese de yararı vardır.

yumurtlama2

Adet olduğunuz ilk günden itibaren 14 gün sayılır ve 14 gün sonra 1 hafta ilişkiye girilir. Genelde ilişkide 1 gün ara vermek ve öyle devam etmek tavsiye edilir.  Bu bilinen en eski yumurtlama günü hesabıdır. Genelde düzenli adet gören kadınlarda ve özellikle 28 günde bir adet olanlarda tam olarak tutmaktadır.

yumurtlama3

Yumurtlama günlerinde vücut ısınız yaklaşık 5-1 derece kadar artar. Yumurtlama döneminde salgılanan hormonlar vücut ısısını arttırır. Bu nedenle hassas termometreler ile vücut sıcaklığı ölçülerek yumurtlama günü tayin edilir. Yumurtlama günlerinizde yapışkan ve ağdalı akıntınız olabilir. Akıntınızı kontrol ederek de yumurtlama gününü tespit edebilirsiniz.

yumurtlama4

Düzenli adet görmeyen kadınlarda genelde hekim muayenesi ile yumurtlama günü tespiti yapılabilir. Hekim tarafından yumurtalar oluşturularak, çatlatılır. Bu durumda tam bir yumurtlama tespiti yapılır. En güvenilir ve sağlam olan yöntem de budur. Kullanılacak yumurta uyarıcı ilaçlar ile yapılan yumurtlama tam olarak kan ve ultrason ile takip edilmektedir.

One Response
  1. Süleyman Geçer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.