Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır
Menu

Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır

C9634N

Hamile kalmanın belki de en kolay yolu takvim yöntemidir. Takvim yöntemi ile yumurtlama süresi hesaplanır ve gebelik elde edilir. Bu sistem, adetleri düzenli olan kadınlarda çok daha iyi sonuç vermektedir. Bilinen en eski doğum kontrol yöntemi de olan bu sistemle, gebelik elde etmek kolaylaşır. İşte, yumurtlama dönemi hesaplama ;

yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır

Hamilelik için en uygun zaman ovulasyonun yani yumurtlama döneminin olduğu zamandır. Bu tarihlerde ve yakın günlerde ilişkiye girmek hamilelik elde etmeyi kolaylaştırır. Adet dönemi düzenli olan kadınlarda adet kanamasından 14 gün önce yumurtlama gerçekleşir. Adet dönemi 28 günlük bir dönem içinde olan kadınlarda, adet olunduğu günden 14 gün sonra yumurtlama olur. Bu durumda doktorlar, adet başlamadan 17-18 gün önce, 1 hafta boyunca 2 günde bir ilişki önerirler. Bunun nedeni her gün ilişkide spermlerin sayısının azalmasıdır.

yumurtlama dönemi

Yumurtlama ve adet arasındaki süre 14 gün sabit olduğundan tüm yumurtlama dönemi hesaplamalarında  bu süre kullanılır. Hesaplamaları yaparken hep adetten geriye doğru hesap yapılmalıdır.  Adet düzeni 30 gün süren bir kadın, adet dönemi başladıktan tam 16 gün sonra yumurtlama dönemine girer. 35 günde bir adet olan kadınlarda ise yumurtlama, 21. güne denk gelmektedir. Adetleri düzensiz olan kadınlarda bu takibi yapmak zordur fakat, adetten 14 gün sonrası baz alınır.  Adet düzensizliği olan kadınlarda kan ve ultrason tahlilleri ile yumurtlama dönemi tespiti yapılabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.