Yumurtalık (Over) kisti belirtileri
Menu

Yumurtalık (Over) kisti belirtileri

over kisti belirtileri

Yumurtalık kisti belirtileri nedir, ne tür şikayetlere neden olur?

Yumurtalık (Over) kistleri, kasıklarda sağ ya da sol yumurtalıkta bazen de her iki yumurtalıkta birden olabilen, içi su dolu kesecikler halinde farklı boyutlarda meydana gelen oluşumlara denmektedir. Ölçüleri 2-3 cm’den 20-30 cm’ye kadar farklılık gösterebilmektedir. Daha büyük boyutlarda olanları da görülmüştür.

Yumurtalık kistlerinin değişik türleri bulunmaktadır. Kistin türü, boyutu, hormon salgılayıp salgılamadığı, yırtılma ya da burkulma olup olmadığı gibi farklılıklar kistin ortaya çıkarabileceği şikayetleri ve belirtileri belirlemektedir.

Genellikle yumurtalık kisti olan kadınlarda herhangi bir şikayet görülmez, ancak rutin muayene ve ultrasonda tesadüfen tespit edilmektedir. Birçok hastada da daha çok kasıklarda ağrı şikayeti olur. Ağrılar kist hangi taraftaki yumurtalıkta ise o tarafta olmaktadır. Çok nadiren de olsa bazı kadınlarda ağrılar kistin bulunduğu yerin ters tarafında ortaya çıkabilmektedir. Ya da yumurtalıklardan sadece birinde kist olsa bile, kasıklarda her iki tarafta da ağrı yapabilir. Yumurtalık (Over) kistlerine bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar genellikle çok fazla şiddetli değillerdir. Ağrılar oturma, dizleri karna doğru içe çekme gibi karnın içini sıkıştıran hareketler nedeniyle birden bire hissedilebilmektedir. Kistte yırtılma, patlama ya da burkulma (torsiyon) gibi durumlar oluşursa, aniden şiddetli kasık ve karın ağrısı, bulantı, kusma, göz kararması ve bayılma gibi sorunlar da yaşanabilmektedir.

yumurtalık kisti

Yumurtalık kisti bulunan hastalarda adet gecikmesi, adet olmama, adet düzensizliği, ilişki esnasında ağrı, adet döneminde ağrılar, kasıkta ve karında şişlik ve dolgunluk hissi, karında ele gelen kitle hissi, sık sık idrara çıkma ve kabızlık gibi şikayetler nadiren de olsa görülebilmektedir. Adet görme ile alakalı sorunlar kistin hormon salgılamasına bağlı olarak gelişebilmektedir. 10 cm’den büyük yumurtalık kisti oluşumunda karında şişkinlik ve ele bir kitle gelmesi gibi durumlar hastanın bu yöne dikkatini çekebilir. Çünkü büyük boyutlu bir over kisti idrar torbasına ve bağırsaklara baskı uyguladığından sıkça idrara çıkma ve kabızlık ile ilgili sorunlar yaşatabilir.

Yumurtalık (over) kistlerine dayalı belirtiler ve şikayetler, başkaca pek çok hastalıkta görülebilecek belirtilerdendir. Yani, yumurtalık kistlerine has net bir belirti ve işaret bulunmamaktadır. Sayılan tüm belirti ve şikayetleri ortaya çıkarabilecek birçok hastalık bulunmaktadır. Yumurtalık kisti bulunan hastaların çoğunluğunda şikayet oluşmadığından, genellikle doktor muayenelerinde tesadüfen belirlenen bir hastalıktır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.