Yumurtalık kisti tedavisi
Menu

Yumurtalık kisti tedavisi

yumurtalık kisti nasıl tedavi edilir

Yumurtalık kistleri çoğunlukla önemsizdir ve ilaç tedavisi ile kısa sürede kaybolurlar. İlaç tedavisi ile kaybolmayan kistler takibe alınır ve bazen ilaçlar değiştirilir, ameliyat kararı alınabilir. İncelemeye alınan kist, büyük ve hastanın yaşı ileri ise cerrahi operasyon ile alınma kararı verilebilir. Yumurtalık kisti tedavisi nasıl yapılır ?

yumurtalık kisti tedavisi

Yumurtalık kistlerinde, hastanın yaşı, menopoz, kistin ultrason görüntüleri, kan tahlillerinde kanser bulguları çok önemli faktörlerdir. Hastanın yaşı ileri ve menopoz dönemindeyse, ultrasonda kistin görüntüsü kötü ve kan tahlilleri kanser bulgusu içeriyorsa kist hemen takibe alınır. Bu durumda hormonal içerikleri nedeni ile doğum kontrol hapları kullanan hastada, kistte küçülme saptanmazsa cerrahi müdahale ile kist alınır.

Genelde, adet görmeyen çocuklarda ve 50 yaş üstü hastalarda yumurtalık kistleri hemen alınır. Alınan kistler patolojik olarak kanser bulgusu araştırmasına verilir. Kasıklarda ve belde ağrılar kistte patlama, yırtılma gibi olayları yaşanacağının belirtisi olabilir. Bu nedenle kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

yumurtalık kisti

Kist ameliyatının gerekli olduğu durumlar ;

Menopoz döneminde olan kadınlar, 50 yaş üstü kadınlarda ve adet olamamış kızlarda,

Ultrason ile görüntülemede büyüklüğü 8-10 cm. üstünde olan kistler,

Ultrason ile yapılan görüntülemede, kistin içinde çıkıntıları varsa,

Kist olan hastada, kanser şüphesi varsa,

Kan tahlillerinde kanser bulgusu varsa,

Kist tedavisi yapıldığı halde kistte küçülme yoksa,

Şiddetli ağrı, kramp ve karın içi kanama bulgusunda kist ameliyatı yapılmaktadır.

Kist ameliyat ile alındıktan sonra patolojik inceleme yapılır. Bu inceleme ile kistin türü yani iyi ya da kötü huylu olup olmadığı belirlenir. Kötü huylu kistlerde hemen tedavi uygulanmaya başlanır. Uzmanlar, yumurtalık kisti tedavisinde kesinlikle bitkisel tedaviler uygulanmamalı diyorlar. Bu tarz uygulamalar nedeni ile pek çok hasta tedaviye geç kalabilmektedir. Yumurtalık kisti kesinlikle doktor tarafından kontrol edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.