Yumurtalık kisti ameliyatı (over kistektomi)
Menu

Yumurtalık kisti ameliyatı (over kistektomi)

yumurtalık kisti

Yumurtalık kistleri her zaman alınmazlar. Bunun nedeni pek çok yumurtalık kistinin ilaçlar ile küçülüp, yok olabilmesidir. Fakat, bazı durumlarda kistler alınmak istenir. Tıp dilinde yumurtalık kisti ameliyatlarına kistektomi denilir. Kistektomi ameliyatları, kanser şüphesinde, kistin büyüklüğü ve hastanın yaşına göre planlanır.

kist ameliyatları

Yumurtalık kistleri iki şekilde alınır. Laparoskopik ve açık ameliyatlar genelde kistektomi operasyonlarında kullanılır. Bunun nedeni, bazen yumurtalık kisti operasyonunda hem yumurtalık hem de rahim alınmak zorunda kalınabilir. İşte bu tarz durumlarda açık ameliyat tercih edilir. Laparoskopik ameliyatlar, yumurtalık ve rahimin alınmadığı uygulamalardır. Laparoskopi uygulamasında hasta ertesi gün veya hemen taburcu edilir, açık cerrahi ameliyatlarda hasta 2-3 gün hastanede kalabilir.

Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır?

Laparoskopik ameliyatlara kapalı ameliyat denilir. Bu uygulamada, göbek deliği altına 1cm.’lik bir delik açılır ve oradan kist dışarıya çıkarılır. Bu işlem yapılırken içeride olan kameradan takip edilir. Genelde çikolata kisti, over kistlerinin küçükleri ve iyi huylu olduğu düşünülenler laparoskopi ile alınır. Kötü huylu kistlerde, kanser hücreleri dağılabildiğinden laparoskopi tehlikeli bulunur. Bazen de, laparoskopi yaparken aşırı kanama ve yapışıklık ile karşılaşılırsa hemen açık ameliyata dönülebilir.

kistektomi

Kist ameliyatında yumurtalıklar ve rahim hangi durumlarda alınır?

Menopoz sonrasında kistin sürekli kendini tekrarlaması ve kansere dönme riski varsa,

Kötü huylu tümörler,

Endometriozis,

Yapışıklık, kanama oluşursa yumurtalık ve rahim kistektomi sırasında alınabilir.

Yumurtalıklar operasyon ile alınsa bile kendini tekrar edebilirler. Özellikle çikolata kistleri tekrarlayan kistlerdir. Yumurtalık kistlerinin alınmasından yaklaşık 30 gün sonra adetler düzene girer. Bazı hastalarda kist ameliyatı stres yarattığından bu süre uzayabilir. Yumurtalık kisti ameliyatları korkulacak operasyonlar değildir. Yaklaşık olarak kapalı ameliyatlar 1 saat, açıklar 2-3 saat kadar sürebilir. Kanser tanısı olan hastalarda, vakit kaybedilmeden operasyon yapılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.