Menu

Yumurta kabuğu ve faydaları

yumurta kabuk

Vücudumuz için kalsiyum hayati değer taşıyor. Güçlü kemikler, dişler hatta vücut fonksiyonlarımız için kalsiyum kullanmamız gerekiyor. Uzmanlar, kalsiyum içeren yiyecekler hatta takviyeler öneriyor. Bugün en fazla kalsiyum barındıran şeyin yumurta kabuğu olduğunu biliyor musunuz? Yumurta kabuğu yaklaşık %98 kalsiyumdan oluşmaktadır. Peki, nasıl tüketilmelidir?

yum1

Kemik yapımızın güçlü olması için, D, K, folik asit, potasyum, magnezyum, fosfor, omega-3 yağ asiti ve protein gereklidir. Kalsiyum almak için süt ve süt ürünleri sıklıkla kullanılır. Yetişkinlerde, 1000 mg. kadar kalsiyum alınmalıdır bu da yaklaşık olarak 3-4 porsiyon kadar süt ürünü ile karşılanır. Unutulmaması gereken şey yediğimiz yemeklerden kalsiyum ancak %30 oranında emilir. Bu nedenle mutlaka porsiyonları fazla kullanmak gereklidir.

yumurta2

İşin şaşırtıcı olan yanı, yumurta kabuğu incelendiğinde insan diş ve kemik yapısı ile birebir aynı maddelerden oluşmuş olduğudur. Yumurta kabuğunda, magnezyum, bor, kükürt, demir, manganez, çinko gibi 30’a yakın mineral vardır. Uzmanlar, yumurta kabuğunun yüksek oranda kalsiyum ve mineral içermesi nedeni ile beslenme düzenine kesinlikle eklenmesi gerektiğini söylüyorlar. Özellikle kemik erimesi ve menopoz döneminde kullanmak gereklidir.

yumurta4

Uzmanlar, besi çiftliklerinde yetişen tavuk yumurtalarının yeterince kalsiyum barındırmadığını söylemektedir. Bu nedenle serbest gezinen tavukların veya kuşların yumurta kabukları tüketilmelidir. Yumurtaların kabukları salmonella bakterisi barındırabilir bu nedenle çok iyi kaynatılmalıdır. Daha sonra kurulanıp, blender da toz haline getirilir. Bu toz haline gelen yumurta kabuğu salata ve yemeklerde kullanılabilir. Orta boy bir yumurtanın kabuğu, 800 mg. kadar kalsiyum içermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, kalsiyum fazlalığının damarlarda tıkanıklık, kireçlenme ve kas krampları yaratacağıdır. Bu nedenle dikkatli kullanmakta fayda vardır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.