Menu

Yumurta hakkında bilmediklerimiz

yumurta baş

Yumurta vazgeçilmez bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Kalori değerinin de düşük olması ve hemen hemen her noktada kullanılır olması nedeni ile yumurta mutfağımızın vazgeçilmezidir. Yumurta hakkında bilmediklerimiz ;

yumurta1

Yumurtanın çiğ ya da pişmiş olduğunu anlamak için, yumurtayı kendi etrafında döndürün. Düzgün ve dengesini bozmadan dönüyorsa pişmiştir.

Yumurtayı 10 dakikadan fazla süre haşlarsanız, sarısı yeşilimsi renk alır. Yumurta yüksek ısıda sülfürik asit üretir. Ayrıca 10 dakika üstünde içinde ki demir minerali kaybolur.

Katı şekilde haşlanan yumurtalar bir hafta boyunca buzdolabında saklanarak kullanılabilir.

Buzdolabında 1 hafta bekleyen yumurta, açıkta bekleyen günlük yumurtadan tazedir.

yumurta2

Taze yumurtayı anlamak için, taze yumurtanın akı ile sarısı birbirine karışmaz. Yumurta kırıldığında sarısı ile beyazı birbirine karışıyorsa bayattır. Kesinlikle atılmalıdır.

Yumurta kabuğu gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle buzdolabında saklarken üzerini örtün çünkü soğan ve peynir gibi ürünlerin kokusunu çeker.

Akını kullandığınız yumurtanın kalanını saklamak için üzerini geçecek kadar su ekleyin. Buzdolabında 1-2 gün hiçbir şey olmadan kalır.

yumurta3

Yumurtaları karton kutularından çıkarmadan buzdolabında saklarsanız 3 hafta taze kalırlar. Yumurta akını sarısından rahat ayırmak isterseniz, bir huniye yumurtayı kırın. Sarısı üste kalırken beyazı huniden akacaktır.

Katı yumurta keserken yumurta dağılıyorsa bıçağınızı sıcak suda ıslatın. Sonra yumurtayı kesin. Yumurtanın düzgün dilimlendiğini göreceksiniz.

Yumurtayı kırınca içine kabukları içine düştüyse bir parça ekmek parçası ile kabukları toplayabilirsiniz. Kabuklar, ekmeğe yapışacaktır.

yumurta4

Porselen bir kapta çırpılan yumurta çok iyi ve homojen bir şekilde karışır. Alüminyum kapta çırpılan yumurtalar, siyahlaşır ve homojen karışmaz.

Yumurtalarınızı yıkayarak dolapta saklıyorsanız dışında ki koruyucu kabuk ortadan kalkar ve yumurta mikroplara açık hale gelir. Yumurtayı sadece kullanacağınız zaman yıkayın.

Çatlayan yumurtayı saklamak için çatlayan kısma limon suyu sürün. Böylece uzun süre saklayın.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.