Yüksek tansiyon hakkında her şey
Menu

Yüksek tansiyon hakkında her şey

Stethoscope Over A Electrocardiogram

Tansiyon problemi ülkemizde sıklıkla görülmektedir. Çünkü, dünyada en fazla tuz tüketen ülkeler arasında üst sıralardayız. Tansiyon yüksekliği konusunda genetik faktörler ve tuz tüketimi çok belirleyicidir.

tansiyon1

2006 yılında başlayan ve verilerine 2011 yılında ulaşılan Türkiye’de yapılan bir araştırmada, Akdeniz ve İç Anadolu’da hipertansiyon yüksek, Doğu Anadolu’da en düşük olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye’de yapılan araştırmalarda, günde 18-20 gr. civarı tuz tükettiğimiz ortaya çıkmıştır. Tansiyon hastalıklarından korunmak ve sağlığımız için kullanılması gereken oran sadece 5 gr. kadardır.  Sağlık Bakanlığımız tüm işlenmiş gıdaların paketlerine kaç gr. tuz içerdikleri hakkında yazılar yazılması kararı aldı. Bundan sonra tüm gıdaların üstüne ne kadar tuz içerdiği özel ibareler ile belirtilecek. Bunun sebebi, ülkemizde tansiyon hastalıklarının çok hızlı ilerlemesidir.

tansiyon2

İlaç kullanarak tansiyonunu dengeye sokan kişiler tuzsuz mu yemelidir? Aslında tansiyon sorunlarında en doğru yöntem, ilaç kullanmadan tedavi uygulamaktır. Egzersiz yapmak, kilo vermek ve yaşam tarzını düzenlemek sayesinde tansiyon sorunu hızla çözülmektedir. Bu liste yani düzenli yaşam içine tuz kullanmamak da girmektedir. Fakat, ilaç kullanarak, tuz da yemeyi düşünüyorsanız yüksek doz ilaç alımı yapmalısınız.

tansiyon3

Tansiyon tedavisinde ilaç kullanmak yerine düzenli yaşam gereklidir demiştik. Bugün tansiyon tedavisinde kullanılan pek çok ilaç, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, kas ve eklem ağrısı, potasyumda düşüş, alerji, cinsel isteksizlik yapmaktadır. Pek çok tansiyon hastası başı ağrıyınca tansiyonunun yükseldiğini düşünerek ilaç kullanmaktadır. Oysa, yapılan araştırmalar baş ağrısı ile yüksek tansiyon arasında hiç bir bağlantı olmadığını göstermektedir. Eğer, ilaçlarınızı baş ağrınıza göre düzenliyorsanız, hastalığınızı kontrol altına alamazsınız.

tansiyon4

Yüksek tansiyon hastalarına ağır spor, güneş önerilmez. Fakat, günde yaklaşık 45 dakika kadar tempolu yürüyüş, hafif koşu, yüzme ve bisiklet önerilir. Düzenli olarak yapılan egzersizler, tansiyonu dengelerken, kalp sağlığı, şeker gibi hastalıkların hasar yaratmasını da engeller.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.