Yüksek ses sağır ediyor
Menu

Yüksek ses sağır ediyor

müzik

Günümüzde müzik sistemlerinin yaygınlaşması ve teknolojinin ilerlemesi bizi çok farklı sorunlar ile baş başa bırakıyor. Uzmanlar,  yüksek ses ile uzun süre dinlenen müziğin kulaklarımızda ciddi sorunlara neden olabileceğini söylüyor. Kulaklarımızda sesi duymamızı sağlayan organların hasarı geri dönüşü olmayan bir sorun haline bile gelebiliyor.

kulaklık1

Yüksek sesli müziği bir de kulaklıklar ile dinleme alışkanlığınız varsa bu durumda yüksek ses yanında bir de basınca maruz kalıyorsunuz.  Uzun süreler ve sürekli olarak kulaklıkla müzik dinlediğinizde basınç iç kulakta bulunana duyu hücrelerimizi hızla tahrip ediyor. İlk başlangıç safhasında bu durum fark edilir ve doktora gidilirse geri dönüş yapılabiliyor.  Fark edilmeyen durumlarda oluşan hasar kalıcı bir şekle dönüyor. İşitme kaybının tamiratı yapılamıyor.

yüksek ses

Ne yazık ki oluşan hasar ve işitme kaybı bir anda ortaya çıkmıyor. Pek çok insan yıllardır kulaklıkla yüksek tonda müzik dinlediğini ve sorunu olmadığını düşünür. İşitme kaybı sonradan çıkabildiğinden fark ettiğinizde her şey için geç bile olabilir. Bunun ilk işareti, çınlamadır. Bu nedenle çınlama duyduğunuzda hemen bir doktora gözükmekte fayda vardır.

telefon kulaklık

Uzmanlar, kulaklıkla müzik dinleyen gençlere mümkün olduğunca kaliteli kulaklıklar kullanmalarını ve dinleme süresinin kısa olması gerektiğini vurguluyor. Fakat, en önemli olan konu, müziğin kısık tonda kulağı rahatsız etmeyecek şekilde olması gerektiğidir. Kulaklarımızın bir diğer en büyük tehlikesi, manyetik alan oluşturan cep telefonları ve bluetooth kulaklık kullanılmasıdır. Bilinen yanlış kanı, bluetooth kulaklıkların telefonun manyetik etkisini elemine edeceğidir. Oysa kulaklıkların çevresinde yoğun bir manyetik alan oluşmaktadır. Bu nedenle hiçbir fark aslında yoktur. Sağlıklı olan kablolu kulaklık kullanımıdır. Kablolu kulaklık kullanırken telefondan yeterince uzak kalmak ikinci bir konudur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.